• Odbierz prezent
Catering dietetyczny w modzie

Prawdopodobnie nikt nie ma wątpliwości, że tempo życia systematycznie rośnie. Ludzie coraz częściej narzekają na brak czasu wolnego do rozwijania swoich pasji, a przede wszystkim dzielenia go z najbliższymi. Z drugiej strony, na przestrzeni ostatnich lat, coraz bardziej wzrasta kult zdrowego trybu życia. Zaczęliśmy dbać o sylwetkę oraz zwracać uwagę na dostarczanie organizmowi pełnowartościowych posiłków czy dobrej jakości snu. Chcemy w ten sposób uzyskać wygląd, nazywany modnie, fit. Mówiąc wprost, pragniemy posiadać wysportowane i estetyczne ciało. Mając to na uwadze, można zadać sobie retoryczne pytanie: czy ktoś, kto da nam to czego potrzebujemy i zaoszczędzi nasz czas, będzie skazany na sukces? Sprawdźmy to, pochylając nad rynkiem cateringów dietetycznych w Polsce.

NA CZYM POLEGA CATERING DIETETYCZNY?

Naszym zadaniem podczas zamawiania cateringu dietetycznego jest określenie dziennej kaloryczności posiłków, podanie ewentualnych produktów, które muszą być bezwzględnie wykluczone z naszej diety oraz wybranie czasu, przez jaki chcemy korzystać z usług danej firmy. Od tego momentu codzienne planowanie posiłków, zakupy i gotowanie staną się przeszłością. Każdego dnia pod wskazany adres otrzymamy torbę, zawierającą jedzenie na cały dzień. Zazwyczaj jest to pięć oddzielnych pojemników z posiłkami (śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja), z których większość jest gotowa do spożycia, a w niektórych przypadkach przeznaczona do wcześniejszego podgrzania. Co najważniejsze, otrzymujemy efekt pracy wysokiej klasy dietetyków oraz kucharzy, dzięki czemu możemy oczekiwać wartościowej i zdrowej diety, składającej się z wyselekcjonowanych produktów. Warto również wspomnieć, że poszczególne firmy posiadają szeroką ofertę, skierowaną do różnych typów klienta. Wśród propozycji rodzajów jadłospisów można znaleźć przykładowo dietę wegetariańską, wegańską, ketogeniczną, sportową czy nawet antycellulitową. Wybór jest gigantyczny, dlatego każdy będzie w stanie znaleźć propozycję dopasowaną do swoich potrzeb. Można odnieść wrażenie, że nawet rynkowi giganci odczuwają presję ze strony cateringu dietetycznego, choć sytuacja wywołana przez pandemię koronawirusa sugeruje, aby nie wyciągać zbyt pochopnych wniosków.

Catering dietetyczny w modzie - 1

Źródło: Raport 2020 Rynek gastronomiczny w Polsce

JAK WYBRAĆ CATERING ODPOWIEDNI DLA SIEBIE?

Rozwój branży cateringu dietetycznego na przestrzeni ostatnich lat sprawił, że mamy do dyspozycji bardzo szeroki wachlarz możliwości. Oczywiście znacznie bogatszą ofertę znajdziemy w większych miastach niż w niewielkich miejscowościach. W związku z tym, cały proces decyzyjny powinniśmy rozpocząć od sprawdzenia, które firmy są w stanie dostarczyć posiłki pod wybrany przez nas adres. Następnie należy zorientować się, czy posiłki są planowane przez profesjonalnych dietetyków. Początkowo może się to wydawać trudne do zweryfikowania, jednak wiele firm cateringowych idzie nawet o krok dalej i oferuje konsultację dietetyczną w swojej siedzibie, online bądź telefonicznie. W przypadku podjętej już decyzji o wyborze usług danej firmy, warto na początku skorzystać jedynie z oferty testowej. Jest to pewnego rodzaju egzamin, na podstawie którego możemy stwierdzić, czy to tej firmie chcemy powierzyć jeden z najważniejszych aspektów naszego życia. Pamiętajmy bowiem, iż znane powiedzenie głosi, że „jesteś tym, co jesz”. Pakiet testowy trwa zazwyczaj jeden lub kilka dni i polega na dostarczaniu klientowi tego zestawu posiłków, jaki później miałby otrzymywać przy stałej, długoterminowej współpracy. Okres ten należy wykorzystać, by rozwiać wszystkie wątpliwości i sprawdzić rzetelność firmy. Pozwala sprawdzić w praktyce, czy posiłki będą dostarczone o oczekiwanej przez nas porze, w jaki sposób będą podane i zapakowane, czy różnorodność smaków będzie dla nas satysfakcjonująca, a porcje optymalne. Podczas okresu próbnego warto również zwrócić uwagę na opis poszczególnych posiłków, który powinien zostać dołączony jako etykieta do poszczególnych pudełek lub osobna kartka z wyszczególnionymi wszystkimi porcjami jedzenia. Możemy w nim znaleźć zarówno opis menu na dany dzień, jak i szczegółowy bilans kaloryczny posiłków.

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk