• Odbierz prezent
carney funt
Z artykułu dowiesz się:

- Co przyczyniło się do dzisiejszego nagłego obsunięcia kursu funta

Dziś rano traderzy rynku walutowego byli świadkami nagłego ruchu na parach z GBP – chwilowego osłabienia i następnie umocnienia brytyjskiej waluty. Za te ruchy odpowiedzialny był szef Banku Anglii Mark Carney.

 

Carney, który ma dziś zaplanowane przemówienie na godzinę 16:45, wypowiadał się również dziś rano, co jednak nie było zaplanowanym i oczekiwanym wydarzeniem. Szef Banku Anglii odniósł się do potencjalnych podwyżek stóp procentowych w Wielkiej Brytanii.

Carney wyraził obawy dotyczące zadłużenia gospodarstw domowych i niskiej produktywności w gospodarce, co rynki mogły odczytać jako gołębie komentarze. Wypowiedź szefa BoE zmieniła jednak charakter na bardziej jastrzębi, gdy ten stwierdził, że większość członków MPC (odpowiednik polskiej RPP) uważa podwyżki stóp procentowych za odpowiedni krok, jeśli utrzyma się dobra sytuacja w gospodarce. Zaznaczył przy tym, że jeśli dojdzie do podwyżek stóp procentowych, to będą one ograniczone i stopniowe.

 

Szef Banku Anglii nie zdradził kiedy mogłoby dojść do pierwszej podwyżki stóp. Stwierdził jedynie, że będzie to w „stosunkowo krótkim czasie”. Najbliższe posiedzenie MPC będzie miało miejsce na poczatku listopada (decyzję poznamy 2 listopada). Jest to zatem potencjalny miesiąc pierwszej od prawie 10 lat podwyżki stóp procentowych.

 

Dzisiejsze słowa Carneya wywołały reakcję ze strony notowań funta. W przypadku pary GBP/USD obserwowaliśmy wahnięcie w dół o ponad 20 pipsów, po którym kurs funta do dolara zaczął rosnąć.

 

GBP/USD – M5

gbpusd


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk