• Odbierz prezent
marka carney
Z artykułu dowiesz się:

- Co przyczyniło się do znaczącego osłabienia funta

Zgodnie z moimi porannymi oczekiwaniami, komentarze Carneya dotyczące ewentualnych podwyżek stóp procentowych wpłynęły na notowania funta. Wystarczyło kilka słów, by ten zaczął się dynamicznie osłabiać.

 

Jakie to słowa? „To jeszcze nie czas, by zacząć podnosić stopy procentowe w Wielkiej Brytanii”. Rezultatem jest zjazd kursu GBP/USD o około 80 pipsów w ciągu kilku minut.

 

GBP/USD – M5

carney

 

Słowa Carneya rozczarowały rynki, ponieważ te liczyły, że szybko rosnąca inflacja przekona decydentów z BoE do podwyżki stóp procentowych. Ci zaznaczali wielokrotnie, że pozwolą inflacji na przestrzelenie celu BoE (ten wynosi 2,0%, a inflacja w maju wzrosła do 2,9%), ale ‘wyrozumiałość’ dla wysokiego poziomu inflacji ma swoje granice. Nadzieję na podwyżki stóp szczególnie rozbudziło ostatnie posiedzenie, na którym trzech z ośmiu decydentów opowiedziało się za podwyżką stóp. Oczekiwano, że głos za podwyżką odda tylko Kristin Forbes.

Carney wskazał dziś, że Bank Anglii nie nastawia się obecnie na podwyżki stóp ze względu na słaby wzrost płac i możliwe negatywne następstwa procesu Brexitu dla dochodów Brytyjczyków.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk