• Odbierz prezent
Carney - Brexit może związać ręce bankowi centralnemu

Prezes banku centralnego Wielkiej Brytanii ostrzegł wczoraj, że Brexit może związać ręce Bankowi Anglii, gdyby okazało się, że gospodarka brytyjska potrzebuje dodatkowej stymulacji. Ten może znaleźć się w pułapce, która uniemożliwi mu obniżanie stóp procentowych.

 

W niedzielę Mark Carney stwierdził, że Brexit może ograniczyć możliwości Banku Anglii w kwestii cięcia stóp procentowych. Prezes BoE uważa, że bank centralny może nie mieć możliwości obniżenia poziomu stóp procentowych, jeśli wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej okaże się dla gospodarki większym ciosem niż oczekują politycy. Carney podkreślił, że scenariusz braku możliwości cięcia stóp procentowych nawet w przypadku spowolnienia gospodarczego, jest scenariuszem ekstremalnym, ale nie nieprawdopodobnym.

 

Brak możliwości cięcia stóp procentowych nie należy oczywiście rozumieć dosłownie. W zasadzie nie istnieją czynniki uniemożliwiające bankowi centralnemu zmianę poziomu stóp procentowych. Z racji niezależności banków centralnych, nie ma również instytucji, które mogłyby im zabronić lub nakazać prowadzić politykę pieniężną w określony sposób. Ta ewentualna ‘niemożność’ obniżenia poziomu stóp procentowych przez Bank Anglii wynikałaby w tej sytuacji z warunków gospodarczych. Wszystko przez to, że w wyniku Brexitu obserwujemy niski wzrost gospodarczy w Wielkiej Brytanii w porównaniu z historycznymi wynikami, któremu towarzyszy jednak wysoka inflacja (w związku z którą BoE w ubiegłym tygodniu zdecydował się podnieść stopy procentowe). W takiej sytuacji, bank centralny, chcąc wesprzeć wzrost gospodarczy przez niższe poziomy stóp procentowych, ryzykuje dalszym wzrostem inflacji. Właśnie takiej pułapki obawia się obecnie Mark Carney.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk