• Sklep
  • Odbierz prezent
Carney - BoE ma obowiązek informować o zagrożeniach wynikających z Brexitu
Z artykułu dowiesz się:

- Jak Bank Anglii ustosunkowuje się do koncepcji Brexitu

Szef Banku Anglii, Mark Carney, zaznaczył podczas dzisiejszego przemówienia, że obowiązkiem instytucji jest nakreślenie potencjalnych zagrożeń dla gospodarki Wielkiej Brytanii jakie nisie za sobą potencjalna decyzja o wyjściu z Unii Europejskiej.

 

Carney stwierdził, że Bank of England ma obowiązek, by w ramach swojej misji wskazać główne zagrożenia Brexitu. Obok szefa BoE na konferenjcji pojawili się również inni członkowie instytucji - Martin Weale, Gertjan Vlieghe i Ben Broadbent. Cała trójka zgodziła się co do tego, że tzw. Brexit przyczyniłby się do spowolnienia wzrostu gospodarczego, osłabienia funta oraz spowodowałby silną presję inflacyjną.

 

Kwestia ożywienia inflacji nie jest niepokojąca dla Banku Anlgii, gdyż ta cały czas utrzymuje się znacznie poniżej pozimu celu inflacyjnego, do którego Bank stara się doprowadzić wykorzystując luźną politykę pieniężna. Jednak w przypadku Brexitu wzrost inflacji wynikałby z osłabienia waluty. Słaby funt przyczyniłby się do wzrostu cen dóbr importowanych, co przyczyniłoby się do wzrostu cen w gospodarce. Pożądanym scenariuszem byłby jednak taki, w którym do pobudzenia inflacji przyczyniłby się silny wzrost gospodarczy i spadek bezrobocia.

 

Od dwóch tygodni Bank Anglii nasila ostrzeżenia dotyczące potencjalnych skutków wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej. Mark Carney uważa, że Brexit mógłby wywołać recesję w gospodarce.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk