• Odbierz prezent
IPO spółka ASIC

8 stycznia agencja Bloomberg, powołując się na anonimowe źródła, poinformowała o najnowszych planach dotyczących IPO chińskiej spółki zajmującej się produkcją koparek ASIC. Czy Canaan Creative wejdzie na amerykańską giełdę?

 

Spółka Canaan Creative została założona w 2013 r. Jest drugim największym producentem koparek ASIC. Wyprzedza ją tylko gigant technologiczny Bitmain. Spółka Canaan ma siedzibę w Pekinie. Produkty firmy są znane pod marką Avalon.

W 2017 r. przychody spółki Canaan wyniosły 1,31 mld juanów, co stanowi równowartość 191 mln USD. Zysk wyniósł natomiast 361 mln juanów (równowartość 52 mln USD), co stanowiło wzrost o 600% w stosunku do wcześniejszego roku.

Jak do tej pory spółka składała wnioski o IPO na chińskich giełdach, ale zostały one odrzucone. W listopadzie wygasł wniosek złożony na giełdę w Hong Kongu, prawdopodobnie ze względu na niepewność w branży miningu, a także niechęć organów regulacyjnych.

Giełda Papierów Wartościowych w Hong Kongu (HKEX) stała się bardzo ostrożna w dopuszczaniu do notowań spółek zajmujących się miningiem kryptowalut ze względu na wcześniejsze spadki ceny Bitcoina.

Spółka Canaan początkowo planowała pozyskać w ramach IPO 1 mld USD, ale ostatecznie suma ta została obniżona do 400 mln USD. Według anonimowych źródeł agencji Bloomberg, spółka rozważa obecnie możliwość przeprowadzenia IPO w Nowym Jorku do końca pierwszej połowy 2019 r. Jak podkreśla Bloomberg, rozważania te są na wstępnym etapie i nie ma pewności, czy dojdzie do realizacji tych planów.

W zeszłym roku wnioski o IPO na giełdzie w Hong Kongu złożyli również konkurenci Canaan: gigant technologiczny Bitmain oraz mniejszy rywal z tej samej branży – Ebang International Holdings.

Amerykańska giełda stanowi dla spółek z Chin atrakcyjne źródło pozyskiwania kapitału. Według danych agencji Bloomberg, w zeszłym roku chińskie spółki pozyskały 9,1 mld USD dzięki IPO przeprowadzonym na amerykańskim rynku.

 

Czytaj także: Chińczycy na Wall Street

Liczba debiutujących spółek z Państwa Środka na nowojorskich parkietach z każdym kolejnym rokiem się rozrasta. Nie ma ostatnio miesiąca, aby na NYSE/NASDAQ nie zawitała nowa firma z azjatyckim paszportem. Młode spółki chińskie, potrzebujące gotówki na dalszy rozwój, ochoczo sprzedają swoje akcje am.. Czytaj
Chińczycy na Wall Street

 


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk