• Odbierz prezent
BZWBK, Alior Bank czy PKO BP - notowania giełdowe którego banku radzą sobie najlepiej w  ostatnich tygodniach? Sprawdzamy

Przełom sierpnia i września nie był udany dla sektora bankowego. Zerkając na indeks, który w najlepszym stopniu odzwierciedla kondycję banków- WIG-Banki możemy zaobserwować przede wszystkim kolor czerwony. W tym roku wierzchołek dla sektora został ustanowiony 28 sierpnia. Od początku bieżącego roku WIG-Banki zanotował ponad 15% wzrosty, które wydaje się, że dobiegły końca.

Od 8 sesji indeks stracił na wartości niespełna 5%. Jak w tym otoczeniu rodzą sobie BZ WBK (aktualnie Santander Bank Polska - czytaj więcej), Alior Bank oraz PKO BP?

 

Czytaj także: Jak prawidłowo zbudować portfel akcji dywidendowych?

Od kilku lat prowadzę publiczny portfel akcji dywidendowych, z tym że w październiku ubiegłego roku stwierdziłem, że pod względem opłacalności tejże strategii – przynajmniej w Polsce – zrobiło się dość drogo. Obawiam się, że na innych rynkach, włączając w to ten największy na świecie – amerykański, .. Czytaj
Jak prawidłowo zbudować portfel akcji dywidendowych?

 

Aktualna sytuacja dla BZ WBK

Przede wszystkim od września tego roku bank zmienił swoją nazwę na Santander Bank Polska. Czy wpłynęło to na wycenę banku? Wygląda na to, że inwestorzy są nieczuli na tego typu zmiany i w zasadzie fakt przyjęcia nazwy od spółki matki był tylko kwestią czasu. Kurs BZ WBK zareagował na strefę oporu, którą sygnalizowaliśmy podczas sierpniowej analizy. Dopiero przebicie poziomu 383 złote za akcje BZ WBK może wygenerować sygnały do zajmowania pozycji długich. Aktualnie podobnie jak cały sektor bankowy notujemy osłabienie się BZ WBK. Ważny test będzie czekał na akcjonariuszy BZ WBK gdy kurs zbliży się do poziomu 370 złotych. Ewentualne przebicie tego poziomu może wygenerować mocniejsze sygnały spadkowe.

 

Wykres BZ WBK

Wykres 1. Wykres BZ WBK z zaznaczonymi najbliższymi poziomami wsparcia i oporu. Źródło tradingview.com 

Czytaj także: Czy analiza techniczna działa na spółkach nyse?

Dyskusja na temat zastosowania i przydatności analizy technicznej wraca na salony jak bumerang, mając tyle samo oponentów, co entuzjastów. Każdy ma swoje argumenty, co nie zmienia faktu, że analiza techniczna była, jest i będzie najbardziej popularną metodą wykorzystywaną w spekulacji. W poniższym .. Czytaj
Czy analiza techniczna działa na spółkach nyse?

 

Aktualna sytuacja Alior Banku

Jednym z liderów spadków w sektorze bankowym jest Alior Bank. Od początku sierpnia akcje Alior Banku zanotowały ponad 20 procentową przecenę. To dużo biorąc pod uwagę, że jeszcze w sierpniu Alior wygenerował ładny sygnał do zakupów przebijając poziom 73 złotych za akcje (przejdź do analizy). Niestety dla inwestora indywidualnego był to sygnał ciężki do wykorzystania. Cały ruch wzrostowy został wciągnięty do luki cenowej. Zarobili ewentualnie Ci inwestorzy, którzy pozycje zajęli bardziej agresywnie- jeszcze przed wybiciem.

 

Wykres Alior Bank

Wykres 2. Wykres Alior Banku z zaznaczonym sierpniowym wybiciem. Źródło tradingview.com

 

Aktualna sytuacja PKO BP

Z trzech wspomnianych banków zdecydowanie najlepiej w ostatnich sesjach radził sobie bank PKO BP. Nie znaczy to, że akcje banku wzrosły. Spadły, ale w najmniejszym stopniu. Co ciekawe w sierpniu wskazywaliśmy (przejdź do analizy) na możliwość zajmowania pozycji długich po pokonaniu linii szyi. Taki scenariusz miał miejsce i wybicie 42 złotych zachęcało do dokonywania transakcji. Niestety wzrosty nie były na razie aż tak dynamiczne jak zwiastował układ oRGR.

 

Wykres PKO BP

Wykres 3. Wykres PKO BP z zaznaczonym układem oRGR. Źródło tradingview.com

Na razie na próżno szukać mocnych sygnałów do kupna. Początek września nie przynosi ożywienia co oznacza, że może dopiero sektor bankowy obudzi się w 4 kwartale tego roku.

Notowania: Alior Bank SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:ALR/

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk