• Odbierz prezent
Były prezes ZM Henryk Kania aresztowany ws oskarżeń Alior Bank. Zarząd odsunięty

Były prezes i aktualny wiceprezes borykającej się z problemami finansowymi spółki Zakłady Mięsne Henryk Kania został zatrzymany przez Centralne Biuro Śledcze Policji w sobotę 7 września. Sprawa ma związek z zawiadomieniem do prokuratury złożonym przez Alior Bank, który oskarża zarząd ZM Henryk Kania o wprowadzenie w błąd podczas ubiegania się o zwiększenie kredytowania. Ponadto w piątek 6 września władzę w spółce przejął zarządca sądowy, odsuwając dotychczasowy zarząd ZM Henryk Kania. Na poniedziałkowej sesji akcje spółki tracą niemal 8,5%.

 

Alior Bank 29 lipca poinformował o złożeniu zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez ZM Henryk Kania. Ma to związek z ubieganiem się o zwiększenie przez bank kredytowania. Alior Bank podejrzewa, że spółka przedstawiała nieprawdziwe dane dotyczące swojej kondycji finansowej, co przyczyniło się do pogorszenia sytuacji Alior Banku, jako kredytodawcy, będącego jednocześnie jednym z głównych wierzycieli ZM Henryk Kania. Zobowiązania spółki wobec banku przekraczają obecnie 230 mln złotych.

CBŚP zatrzymało na trzy miesiące Grzegorza M., pełniącego w latach 2014-2019 funkcję prezesa ZM Henryk Kania, obecnie zaś wiceprezesa. Grożą mu zarzuty wyłudzenia finansowania i przedstawiania fałszywych dokumentów. Jak dotąd jednak prokuratura, ani CBŚP oficjalnie nie potwierdziły aresztowania byłego prezesa spółki.

 

Warto dodać, że w czwartek 5 września Rada Wierzycieli ZM Henryk Kania przegłosowali decyzję o odwołaniu dotychczasowego zarządu spółki, wprowadzając w jego miejsce nadzorcę sądowego. Dzień później decyzję tę zatwierdził sąd, ustalając zarządcę sądowego.

 

Na poniedziałkowej sesji notowania ZM Henryk Kania zauważalnie spadają - kurs akcji wynosi 0,2930 PLN, co oznacza spadek o niecałe 8,5%.

Czytaj także: Alior Bank zawiadamia prokuraturę ws Zakładów Mięsnych Henryk Kania. Kurs spada

Alior Bank poinformował w poniedziałek 29 lipca o złożeniu do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez spółkę Zakłady Mięsne Henryk Kania. Chodzi o ubieganie się o zwiększenie kredytu przez znajdującą się w kłopotach finansowych spółkę. Na poniedziałkowej sesji akcje ZM .. Czytaj
Alior Bank zawiadamia prokuraturę ws Zakładów Mięsnych Henryk Kania. Kurs spada

 

Notowania: Alior Bank SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:ALR/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk