• Odbierz prezent
Enea spółka energetyczna CBA

CBA dokonało kolejnego zatrzymania w sprawie działań na szkodę spółki energetycznej Enea. Tym razem zatrzymany został były prezes spółki.

 

Kolejne zatrzymanie w sprawie Enei

26 lipca Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) dokonało zatrzymania byłego prezesa spółki energetycznej Enea - Macieja O. Został on zatrzymany przez agentów z poznańskiej delegatury CBA. Wydział Prokuratury Krajowej w Poznaniu przedstawi byłemu prezesowi zarzuty.

Warto wspomnieć, że pod koniec czerwca CBA dokonało zatrzymania dwóch byłych członków zarządu w tej sprawie. Według CBA, nie dopełnili oni swych obowiązków, doprowadzając do wyrządzenia spółce Enea szkody majątkowej w wielkich rozmiarach.

 

Niekorzystna transakcja

Dochodzenie dotyczy nieprawidłowości w zakresie transakcji nabycia linii energetycznej łączącej Polskę z Białorusią.

W 2011 r. Enea kupiła od cypryjskiej spółki Zelino Ltd 61% udziałów w warszawskiej spółce Annacond Enterprises, która była właścicielem części linii energetycznej Wólka Dobrzyńska – Brześć. Zakup ten przyniósł spółce Enea stratę w wysokości ponad 15 mln zł.

Zdaniem prowadzących śledztwo, linia nie miała wystarczającej mocy, nie przeprowadzono też żadnych analiz technicznych i finansowych tego przedsięwzięcia. Nie zawarto także żadnych umów handlowych zabezpieczających interesy spółki Enea.

Jak stwierdzili śledczy, zakup udziałów spółki Annacond Enterprise nie był też niezbędny do obrotu energią elektryczną pochodzącą z Białorusi. Spółka Annacond Enterprises wykazała rok wcześniej stratę w wysokości 3,5 mln zł i praktycznie nie prowadziła działalności operacyjnej. Mimo tego transakcja została zawarta i spółka Zelino otrzymała przelewem od Enei 15,2 mln zł. Okazało się również, że Enea nie miała możliwości dysponowania linią energetyczną, gdyż została ona wydzierżawiona już wcześniej innemu podmiotowi należącemu do spółki Zelino.

 

Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h

Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Jak stać się dobrym spekulantem - szczery wywiad z Rafałem Zaorskim Historia katastrofy większej niż Amber Gold Czy dało się zarobić na debiucie spółki Ferrari  Dlaczego rynek gamingowy jest przegrzany Czy Blockchain traci impet
Czytaj

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk