• Odbierz prezent
Burzliwie na kursie euro do dolara (EUR/USD). Najgorszy dzień w historii WIG20. Złoto najsłabiej od 7 lat

Co zrobią kolejne banki centralne i jakie działania podejmą rządy czołowych państw ma teraz większe znaczenie niż dane. Aktualizacje rozwoju pandemii mogą być dodatkowym katalizatorem zmienności. Wizja dwóch dni przerwy od handlu (ale nie od wirusa) może także rzutować na nastroje rynkowe. Nic bardziej konkretnego nie można napisać.

Dzień na rynku, dzień w TMS Nonstop: 13 III - 1

EBC rozczarował

 • W czwartek negatywne nastroje zapewniły głównie rozczarowująca decyzja EBC, gdzie bank rozszerzył programy pożyczkowe do banków i QE, ale nie dokonał obniżki stóp procentowych, oraz aktualizacje dotyczące wpływu i zasięgu koronawirusa – w tym zawieszenia imprez, odwołania wydarzeń czy doniesienia o zakażeniach wśród liderów państw.
 • Nowy Jork ogłosił stan wyjątkowy, dołączając do Waszyngtonu i Kalifornii. NY odwołało duże spotkania ponad 500 osób, a inne samorządy i szkoły poszły w ich ślady.
 • Dla uspokojenia sytuacji Fed podjął dwie decyzje na rzecz zapewnienia płynności w sektorze bankowym. Bank zakomunikował zwiększenie dostępnej płynności dla banków. Wczoraj zaoferował 500 mld USD w transakcjach repo oraz zapowiedział na dziś dwie aukcje o łącznej wartości 1 bln USD (po 500 mld USD na okres jednego i trzech miesięcy). Operacje 1m i 3m będą powtarzane co tydzień. Fed będzie kontynuował codzienne aukcje co najmniej 175 mld USD w transakcjach overnight i co najmniej 45 mld USD w operacjach repo na okres 14 dni dwa razy w tygodniu.
 • Fed dokonał też zmiany w katalogu instrumentów dopuszczanych jako zastaw pod operacje repo, pozwalając na użycie długoterminowych obligacji skarbowych oraz instrumentów opartych o inflację.
 • Na pierwszej aukcji trzymiesięcznych repo w czwartek banki zgłosiły się po 78,4 mld USD, co sugeruje, że płynność nie jest (jeszcze) wymaga, jednak liczy się efekt psychologiczny działań Fed i świadomość dostępności środków.

Najgorszy dzień w historii WIG20

 • Futures na S&P500 rośnie dziś o 2 proc. po tym, jak wczoraj rynek kasowy spadł o 9,51 proc. Dla odniesienia niemiecki DAX spadł o 12,24 proc. (dziś futures traci 0,5 proc.), a WIG20 zaliczył najgorszy dzień w historii ze spadkiem o 13,28 proc.
 • W Azji japoński Nikkei stracił 6,08 proc., Hang Seng dołuje o 2,4 proc., a Shanghai Composite traci 1,3 proc.
 • Na rynku walutowym ryzykowne AUD, NOK, NZD i CAD lekko odbijają po wczorajszej ostrej przecenie, kiedy rynek zaczął kupować USD w poszukiwaniu bezpieczeństwa i płynności.
 • W nocy Bank Rezerwy Australii dostarczył 8,8 mld USD płynności. Na rynku tliły się nadzieje na interwencję na rynku JPY po nadzwyczajnym posiedzeniu wśród członków BoJ i Ministerstwa Finansów, ale do niczego nie doszło.
 • Traci JPY na rzecz USD, gdyż rynek ponownie traktuje dolara jako najbezpieczniejszą i najpłynniejszą przystań. Kurs dolara do jena USD/JPY podchodzi pod 105,50.
 • Kurs euro do dolara EUR/USD po burzliwym dniu (z pomocą EBC) odbija z 1,11055 do 1,12. Kurs euro do złotego EUR/PLN zaczyna piątek w pobliżu tygodniowych szczytów pod 4,39.

Najgorszy tydzień dla złota od 7 lat

 • Złoto zalicza najgorszy tydzień od siedmiu lat (-5,2 proc.), gdyż inwestorzy porzucają metal na rzecz odzyskania środków na pokrycie depozytów zabezpieczających pod instrumenty rynku akcji. Uncja kosztuje dziś 1589 USD.
 • Ropa WTI odbija dziś 2,3 proc. do 32,3 USD/b, co jednak wciąż oznacza spadek o ponad 22 proc. w skali całego tygodnia.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk