• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Buffet pokonany przez rynek
Z artykułu dowiesz się:

- Dlaczego akcje Berkshire Hathaway notują w bieżącym roku stratę

 

Rok 2015 był trudny dla inwestorów giełdowych. Wystarczy popatrzeć na indeks S&P, który w tym momencie znajduje się niżej niż w tym samym czasie w ubiegłym roku. Spadki giełdowe nie oszczędziły nawet legendy Wall Street - Warrena Buffeta. Akcje zarządzanego przez niego Berkshire Hathaway notują najgorszy rok od czasu Wielkiego Kryzysu.

 

Berkshire Hathaway posiada dwie klasy akcji. Akcji klasy A (BRKA) i akcje klasy B (BRKB), które są notowane po cenie ok. 1500 razy niższej od akcji klasy A, notowanych obecnie po kursie ok. 195 tyś. dolarów za akcję. Obie klasy w tym roku spadły jak na razie o 13%. Ostatni gorszy wynik odnotowały w 2008, kiedy spadki sięgnęły 32%. Pomimo tego Buffet i tak wygenerował wynik lepszy niż indeks S&P, który spadł o 38,5%. W tym roku rynek okazał się lepszy od legendarnego inwestora, gdyż S&P spadło tylko o 2%.

Ostatni rok, w którym Berkshire zanotowało stratę i okazało się gorsze od indeksu S&P to rok 1999. Wtedy indeks wzrósł o 19,5%, a akcje Berkshire spadły o 20%.

 

Dlaczego indeks zwyciężył w tym roku Warrena Buffeta?

Wszystko to S&P zawdzięcza spółkom branży technologicznej, dzięki którym spadek wartości indeksu to tylko 2%. W bieżącym roku Netflix i Amazon zanotowały ponad 100% wzrostu, a ceny akcji Alphabet i Facebooka wzrosły odpowiednio o 40 i 30%. I tak jaż w 1999 roku Buffet nie angażował się w największe spółki tej branży: Microsoft, Ciscos, Qualcomms i Sun Micros, tak w tym roku brak wspomnianych wcześniej akcji poskutkował gorszym wynikiem od indeksu giełdowego.

 

Wśród spółek branży technologicznej, jedną z niewielu w portfelu Berkshire, jest IBM, dla którego rok 2015 to spadek cen akcji o 15%. Do spadków cen akcji Berkshire przyczyniły się kiepskie wyniki na giełdzie największych spółek posiadanych przez konglomerat:

  • American Express (AXP): spadek o 26.5% (piąty pod względem wielkości w portfelu)
  • Procter & Gamble (PG): spadek o 13.8% (siódmy pod względem wielkości w portfelu)
  • Walmart (WMT): spadek o 31.5% (dziewiąty pod względem wielkości w portfelu)
  • Davita HealthCare Partners (DVA): spadek o 9.4% (dziesiąty pod względem wielkości w portfelu)
  • Goldman Sachs (GS): spadek o 8.9% (trzynasty pod względem wielkości w portfelu)
  • Deere & Co (DE).: spadek o 14.9% (siedemnasty pod względem wielkości w portfelu)
  • USG (USG): spadek o 14.5% (dwudziesty pod względem wielkości w portfelu)

 

Źródło informacji: CNN


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk