• Odbierz prezent
Budownictwo w Polsce - pełne portfele zamówień, małe zyski

Wyniki fnansowe spółek budowlanych za II kwartał br. powinny być mocne na poziomie przychodów w następstwie solidnego wzrostu produkcji budowlanej obserwowanego w ostatnich miesiącach. Jednakże według naszych szacunków wszystkie pokrywane przez nas spółki powinny zanotować w omawianym okresie niższe niż w ub. roku marże zysku z uwagi na znaczące wzrosty cen materiałów budowlanych i rosnące koszty pracy oraz brak właściwej indeksacji cen w odniesieniu do podpisanych już umów.


Polskie budownictwo - Boom

Polskie budownictwo przeżywa okres znakomitej koniunktury za sprawą programu inwestycji infrastrukturalnych na dużą skalę w związku z nową perspektywą fnansową UE oraz planowanymi dużymi inwestycjami w (i) infrastrukturę, (ii) produkcję i dystrybucję energii elektrycznej oraz (iii) projekty mieszkaniowe i centra magazynowe/logistyczne w latach 2018-24.


Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h

Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Jak stać się dobrym spekulantem - szczery wywiad z Rafałem Zaorskim Historia katastrofy większej niż Amber Gold Czy dało się zarobić na debiucie spółki Ferrari  Dlaczego rynek gamingowy jest przegrzany Czy Blockchain traci impet
Czytaj


Opóźnienie programu inwestycyjnego

Ubiegły rok był trudnym okresem dla spółek budowlanych, zwłaszcza tych, którym nie udało się wypełnić portfeli zamówień. W 2017 roku na rynku widoczne było spowolnienie inwestycyjne z powodu m.in. luki inwestycyjnej sięgającej przejścia pomiędzy kolejnymi perspektywami fnansowymi UE. Obawy związane z wojną cenową wywołaną „odchudzeniem” portfeli zamówień w następstwie spowolnienia inwestycji okazały się w części słuszne. Niektóre spółki skuszone perspektywą wzrostu agresywnie walczyły o nowe zlecenia, które ostatecznie generowały straty.


Kurs akcji spółek budowlanych względem indeksu WIG


Przyzwoity poziom produkcji budowlanej w Polsce

W 2018 roku powinna się utrzymać dwucyfrowa dynamika produkcji budowlanej, a wzrost powinny wspierać duże przetargi infrastrukturalne ogłoszone w ub. roku w procedurze Design&Build, które ruszają w br.

 

Czytaj także: Sektor gamingowy to żyła złota na GPW

Spółki z sektora gamingowego cieszą się ogromną popularnością wśród inwestorów. Notowania niektórych z nich zadziwiają uczestników rynku dynamiką wzrostu. Gdy wydaje się, że odpowiedni moment na zakup akcji już dawno minął, ceny spółek potrafią rosnąć o kolejne dziesiątki procent. Najwięksi na świec.. Czytaj
Sektor gamingowy to żyła złota na GPW


Koniec dobrych wieści dla branży budowniczej

Mocny rynek budowlany skutkuje rosnącymi cenami materiałów budowlanych i kosztów pracy. Już w 2017 pojawiły się pewne ograniczenia, które się nasiliły w 2018 roku. Presja na płace i rosnące koszty materiałów budowlanych odbiły się niekorzystnie na marżach zysku, a w niektórych przypadkach uniemożliwiały jego osiągnięcie. Dodatkowo obawiamy się, że po otwarciu granic nastąpi odpływ siły roboczej z rynku, gdyż pracownicy z Ukrainy wyjadą do Zachodniej Europy. W najgorszym scenariuszu obawiamy się, że krajowe frmy budowlane nie będą w stanie ukończyć inwestycji na czas i będą obciążane karami umownymi.


Czytaj także: Budimex - zalecane działanie według raportu DM BOŚ

Na koniec II kw. br. wartość portfela zamówień Budimeksu wyniosła 10,78 mld zł (+12% r/r) w porównaniu z 9,61 mld zł w ub. roku, co bardzo dobrze rokuje dla przychodów za II półrocze 2018 i w roku następnym.   Jakość portfela zamówień spółki Budimex Pomimo nieszczególnej sytuacji rynkowej Spółce.. Czytaj
Budimex - zalecane działanie według raportu DM BOŚ


Od początku br. wyceny sektora istotnie się pogorszyły. Indeks WIG Budownictwo spadł o ok. 33% w porównaniu z 5% spadkiem indeksu WIG.


Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h

Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Jak stać się dobrym spekulantem - szczery wywiad z Rafałem Zaorskim Historia katastrofy większej niż Amber Gold Czy dało się zarobić na debiucie spółki Ferrari  Dlaczego rynek gamingowy jest przegrzany Czy Blockchain traci impet
Czytaj


Brak właściwej indeksacji cen

Rentowność głównych wykonawców podupadła pod wpływem (i) rosnącej presji płacowej ze strony podwykonawców obserwowanej od kilku kwartałów, (ii) wzrostu stawek wynagrodzenia oraz (iii) rosnących cen materiałów. Brak właściwej indeksacji cen przez strony umów przesuwa ciężar ryzyka na barki głównych wykonawców i podwykonawców. Firmy negocjują indeksację wynagrodzenia z inwestorami, by zrekompensować straty wynikające ze wzrostu cen podstawowego asortymentu. Brak szybkiego dostosowania modelu waloryzacji przyczyni się do dalszego pogorszenia rentowności sektora i niewykluczone, że całą branżę pogrążą straty, podobnie jak w 2012 roku, kiedy dramatycznie rosła liczba upadłości w sektorze.


Budownictwo - rekomendacje i wskaźniki


Kiedy koniec zapaści?

W obecnej chwili trudno przewidzieć dokładnie, kiedy warunki rynkowe zmienią się na lepsze i wyniki branży budowlanej się poprawią, aczkolwiek dostrzegamy pierwsze oznaki sugerujące, że może to nastąpić już w przyszłym roku, gdyż oceniamy oferty składane przez spółki w przetargach jako znacząco (nawet o 60%) przekraczające budżety inwestorów.

 

Sprawdź podstawowe pojęcia użyte w tym raporcie.

Niniejszy raport został przygotowany przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie (dalej DM BOŚ).

Zakończenie prac nad niniejszym raportem: 3 sierpnia 2018 r., 8:10.

Dystrybucja niniejszego raportu: 3 sierpnia 2018 r., 8:20.

Informacje szczegółowe na temat raportu.

 

Czytaj także: Bananowa giełda – Czym GPW zasłużyła sobie na takie miano?

Od kilku lat na GPW można zauważyć, że zmniejszyła się liczba inwestorów indywidualnych. Młodzi ludzie nie są zainteresowani giełdą i szukają bardziej atrakcyjnych alternatyw. Pozostali inwestorzy czują się natomiast coraz bardziej rozczarowani i tracą zaufanie do tego rynku. GPW często jest nazywan.. Czytaj
Bananowa giełda – Czym GPW zasłużyła sobie na takie miano?


DM BOŚ

Polskie biuro maklerskie założone w 1995 przez Bank Ochrony Środowiska. Siedziba i centrala DM BOŚ znajduje się w Warszawie, a oddziały terenowe – w 18 miastach Polski

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk