• Sklep
  • Odbierz prezent
Brytyjski urząd skarbowy ściga klientów giełd kryptowalut unikających podatków

Brytyjski Urząd Skarbowy (Her Majesty’s Revenue & Customs) wysłał żądania do operujących na terenie Wielkiej Brytanii giełd kryptowalut o udostępnienie danych swoich użytkowników w celu identyfikacji osób, które unikają odprowadzania podatków od obrotu kryptowalutami. Jak dotąd otrzymanie żądania od brytyjskiego urzędu potwierdziły trzy czołowe giełdy kryptowalut.

 

Brytyjski Urząd Skarbowy (HMRC) wysłał pismo do giełd kryptowalut, które prowadzą weryfikację tożsamości swoich użytkowników i które oferują swoje usługi rezydentom Wielkiej Brytanii. Jak dotąd otrzymanie żądania od HMRC potwierdziły platformy eToro, Coinbase oraz cex.io. Urząd żąda od giełd udostępnienia listy użytkowników pochodzących z Wielkiej Brytanii oraz wykazu wszystkich przeprowadzonych przez nich transakcji. Najprawdopodobniej chodzi o dane dotyczące ostatnich 24 lub 36 miesięcy. HMRC nie ukrywa, że celem tych działań jest identyfikacja i wyciągnięcie konsekwencji od podatników, którzy unikają odprowadzania stosownych danin od obrotu kryptowalutami. Jak wynika z brytyjskiego prawa, HMRC ma kompetencje do pozyskania takich poufnych informacji od giełd oferujących swoje usługi rezydentom Wielkiej Brytanii, zaś one same nie mają prawa do odmowy ich przekazania.

Podobne pisma do podmiotów świadczących usługi obrotu kryptowalutami w Polsce wysyłała Krajowa Administracja Skarbowa w pierwszym kwartale zeszłego roku.

 

W grudniu zeszłego roku brytyjski Urząd Skarbowy opublikował pierwszy dokument określający szczegóły opodatkowania kryptowalut - zgodnie z jego założeniami, posiadacze wirtualnych walut są zobowiązani zarówno do odprowadzania podatku dochodowego oraz podatku od zysków kapitałowych, w zależności od rodzaju dokonywanych z użyciem kryptowalut operacji.

Czytaj także: KAS (krajowa-administracja-skarbowa) zajmuje 12 mln zł na kontach jednej z firm

Lubuska KAS zajęła 12 mln zł z konta jednej z firm zajmujących się obrotem paliwami. Kontrola wykazała, że unikała ona płacenia podatku VAT – poinformowała we wtorek rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze Ewa Markowicz.Obecnie prowadzone jest postępowanie przygotowawcze. Markowicz z.. Czytaj
KAS (krajowa-administracja-skarbowa) zajmuje 12 mln zł na kontach jednej z firm

 

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk