• Sklep
  • Odbierz prezent
Brytyjski rząd ostrzega przed Brexitem
Z artykułu dowiesz się:

-jaki komunikat przedstawił rząd Wielkiej Brytanii
-jak wyglądają scenariusze gospodarcze w razie Brexitu

Rząd Wielkiej Brytanii wyraził swoją opinię wobec Brexitu, skierowaną prosto do obywateli; jeżeli zagłosujecie na „tak”, wzrost gospodarczy po prostu wyparuje.

Ostatnie analizy brytyjskiego ministerstwa skarbu państwa wskazują, że po wyjściu z Unii Europejskiej pracę straci około  820 tysięcy ludzi a kraj czeka co najmniej roczna recesja. Takie będą skutki odłączenia się od jednego z największych światowych organizmów gospodarczych. Prognozy te wydają się jeszcze gorsze od ostatnich ostrzeżeń Banku Anglii.

Kanclerz skarbu państwa George Osborne powiedział, że obywatele Wielkiej Brytanii powinni zadać sobie jedno podstawowe pytanie – „czy powinienem świadomie zagłosować na recesję?”.

Rządowe analizy przedstawiają dwa scenariusze dotyczące Brexitu.

Scenariusz pierwszy:

Zakłada optymistyczne rozwiązanie spraw gospodarczych. Wielkiej Brytanii uda się wynegocjować korzystną umowę handlową z Unią Europejską. Skutkowałoby to wzrostem inflacji, 10% spadkiem cen nieruchomości. W dwa lata od Brexitu PKB będzie niższe od obecnych prognoz o około 3.6%, a pracę straci „zaledwie” 520 tysięcy osób.

Scenariusz drugi:

Wielkiej Brytanii nie uda się wynegocjować specjalnych umów handlowych, jednocześnie stając w szeregu z krajami takimi jak Rosja czy Brazylia, które obowiązują zasady nałożone przez Światową Organizację Handlu. W tym przypadku rząd brytyjski zakłada 18% spadek wartości nieruchomości oraz 6% rozbieżność z obecnymi prognozami w kwestii PKB. Scenariusz zakłada także znaczny wzrost deficytu budżetowego oraz utratę 820 tysięcy miejsc pracy.

Jak widać każdy nawet najbardziej optymistyczny scenariusz zakłada, skurczenie się gospodarki Wielkiej Brytanii. Świadomość tego prawdopodobnie sprawiła, że liderzy kampanii opowiadającej się za wyjściem z Unii Europejskiej, nie od razu odpowiedzieli na ten komunikat. Nawet były burmistrz Londynu Boris Johnson, który przewodzi kampanii „za” wyjściem przyznał, że Brexit będzie kosztował Brytyjczyków utratę miejsc pracy.


Piotr Cichorski

Niezależny trader. Inwestuje wyłącznie intraday'owo, koncentrując się głównie na scalpingu. Swoje inwestycje opiera przede wszystkim na reakcjach cen na publikacje makroekonomiczne. Na rynku Forex od 2010 roku.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk