Reklama
WIG82 409,34+1,04%
WIG202 429,33+1,44%
EUR / PLN4,32+0,07%
USD / PLN4,01+0,35%
CHF / PLN4,42+0,29%
GBP / PLN5,04+0,17%
EUR / USD1,08-0,29%
DAX18 487,88+0,06%
FT-SE7 972,10+0,51%
CAC 408 237,94+0,40%
DJI39 760,08+1,22%
S&P 5005 248,49+0,86%
ROPA BRENT86,45+0,88%
ROPA WTI81,73+0,01%
ZŁOTO2 195,72+0,18%
SREBRO24,42-0,61%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Brytyjski regulator FCA ostrzega banki przed ryzykiem zw. z kryptowalutami

Darek Dziduch | 17:30 12 czerwiec 2018
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

FCA (Financial Conduct Authority), pełniący funkcję regulatora finansowego w Zjednoczonym Królestwie, w poniedziałek 11 czerwca opublikował oficjalne wytyczne dla banków, w których radzi w jaki sposób banki powinny zarządzać ryzykiem związanym z obsługą swoich klientów oraz kontrahentów obracających kryptowalutami.

 

„Kryptoaktywa" nie tylko dla kryminalistów?

W piśmie opublikowanym przez regulatora i sygnowanym przez dwóch dyrektorów odrębnych działów kontroli ani razu nie pada termin „kryptowaluty”. Zamiast tego, pojawia się znane wcześniej z oficjalnych dokumentów określenie „kryptoaktywa”, które przez FCA zdefiniowane są jako dostępne publicznie elektroniczne środki wymiany wartości oparte na zdecentralizowanym systemie, takie jak np. bitcoin, czy ether. Konsekwentnie unikane są określenia zawierające w nazwie człon „waluty”.

Jako jeden z powodów opublikowania pisma, FCA podaje coraz szersze wykorzystanie kryptoaktywów do celów kryminalnych, które zmuszają banki do podejmowania konkretnych działań, mających na celu zminimalizowanie ryzyka z tym związanego.

Reklama

W kolejnym akapicie dokumentu pojawia się jednak informacja o tym, że kryptowaluty (a w zasadzie kryptoaktywa) nie są używane jedynie do celów kryminalnych. Są one wykorzystywane m.in. jako spekulacyjne instrumenty inwestycyjne o wysokim ryzyku  i wyjątkowo dużej zmienności. Są również narzędziem do pozyskiwania funduszy dla sektora innowacyjnych technologii w postaci ICO. Nie zmienia to jednak faktu, że wg FCA kryptoaktywa mogą prowadzić do nadużyć, ze względu na nieograniczoną możliwość transgranicznego transferu (w przeciwieństwie m.in. do przelewów bankowych) oraz ich potencjalną anonimowość.

 

Indywidualne podejście przede wszystkim

Wg FCA, banki powinny stosować podejście oparte na analizie ryzyka (risk-based approach) w stosunku do klientów operujących kryptoaktywami. Oznacza to, że nie każdy przypadek obracania kryptowalutami przez użytkowników banku powinien być traktowany jako potencjalne nadużycie. Nie wszystkie transakcje związane z kryptowalutami są źródłem takiego samego ryzyka i zawsze powinny być rozpatrywane indywidualnie.

 

Pismo FCA podzielone jest na dwie części:

  • Postępowanie z klientami oferującymi usługi związane z kryptoaktywami
  • Postępowanie z klientami detalicznymi korzystającymi z kryptoaktywów
Reklama

 

„Dobre praktyki” dla banków

W przypadku obsługi bankowej giełd i kantorów kryptowalut, FCA zaleca zachowanie szczególnych środków ostrożności i prowadzenie bieżącego nadzoru usługobiorców. Działania zalecane przez brytyjskiego regulatora to m.in.:

  • zapewnienie odpowiednich szkoleń i wiedzy pracownikom swoich placówek bankowych, co ma pomóc w identyfikacji potencjalnie nieuczciwych praktyk
  • aktualizacja obecnych regulaminów i zasad działania związanych z wykrywaniem oszustw finansowych i prania brudnych pieniędzy, tak aby były one dostosowane do dynamicznego rozwoju kryptoaktywów
  • utrzymywanie bieżącego kontaktu ze swoimi klientami, tak aby mieć świadomość ryzyka, jakiego źródłem jest ich działalność
  • staranna kontrola członków zarządu klienta, uwrażliwiona na wszelkie niepokojące sygnały i doniesienia
  • w przypadku giełd kryptowalut, ocenianie i kontrola przez bank ich wewnętrznych standardów kontroli i zapobiegania nadużyć finansowych

 

Wg FCA, banki mają prawo do rozległej kontroli i ingerencji w wewnętrzne procedury swoich klientów oferujących usługi związane z kryptoaktywami. Jeżeli nie zgodzą się oni na tak istotną ingerencję w ich działalność, banki - powołując się na oficjalne wytyczne FCA - potencjalnie będą mogły na tej podstawie wypowiedzieć swoim klientom umowę prowadzenia rachunku firmowego.

 

Reklama

W przypadku obsługi klientów indywidualnych, którzy korzystają z kryptoaktywów, FCA proponuje kryteria podobne do tych znanych z innych rodzajów niepieniężnych dóbr (np. samochodu lub nieruchomości). Jako klienci detaliczni korzystający z kryptoaktywów określeni są użytkownicy, którzy otrzymują przelewy od podmiotów oferujących usługi związane z krypotowalutami (giełdami, kantorami), bądź dokonują depozytów na ich konta bankowe. Określanie przez banki legalności uzyskania zysków z obrotu kryptoaktywami może być jednak trudniejsze niż w przypadku innych dóbr, gdyż możliwości ustalenia źródła pochodzenia kryptowalut mogą być mniejsze niż np. nieruchomości. FCA zaznacza, że mimo tych trudności, banki powinny badać źródła i legalność dochodów swoich klientów indywidualnych obracających kryptowalutami.

 

Co ciekawe, FCA jako jeden z czynników radykalnie zwiększających ryzyko podaje wykorzystanie przez klienta detalicznego lub biznesowego kryptoaktywów finansowanych przez rządy w celu uniknięcia międzynarodowych sankcji gospodarczych.

Jako użytkowników o wysokim ryzyku straty środków w ramach oszustw finansowych podano klientów detalicznych, którzy przeznaczają dużą ilość funduszy na zbiórki publiczne w ramach ICO.

 

Reklama

Powyższe pismo regulatora nie jest pierwszym związanym z rynkiem kryptowalut. FCA pod koniec zeszłego roku ostrzegał już m.in. przed kontraktami CFD na kryptowaluty:

 

Czytaj także: Ostrzeżenie FCA w sprawie opcji binarnych i CFD na kryptowaluty

Brytyjski regulator rynków finansowych – Financial Conduct Authority (FCA) – wydał dziś ostrzeżenie dotyczące inwestowania w opcje binarne i kontrakty CFD na kryptowaluty. Wskazuje w nich na ryzyka, z jakimi wiąże się inwestowanie poprzez te instrumenty finansowe.   Regulator wskazuje, że rynek k.. Czytaj
Ostrzeżenie FCA w sprawie opcji binarnych i CFD na kryptowaluty

 

Problemy związane z obsługą kont bankowych były jednym z powodów niemal całkowitej emigracji polskich firm oferujących usługi związane z kryptowalutami lub rezygnacji z możliwości wpłat i wypłat walut fiducjarnych, co nie tylko ograniczyło ofertę dla klientów, ale także radykalnie wpłynęło na obniżenie konkurencyjności polskich giełd i kantorów na tle zagranicznych podmiotów. Pismo w sprawie współpracy polskich banków z firmami z branży walut cyfrowych wydało w maju również Polskie Stowarzyszenie Bitcoin.

Reklama

 

Czytaj także: Kolejne polskie banki kończą obsługiwać podmioty związane z kryptowalutami

Kolejne banki rezygnują ze współpracy z podmiotami związanymi z rynkiem kryptowalut. Po głośnej sprawie związanej z wypowiedzeniem klientowi umowy prowadzenia rachunku przez bank BZ WBK, podobne kroki podejmują Pekao i BOŚ.   BOŚ nie będzie otwierał rachunków giełdom kryptowalut Bank Ochrony Śro.. Czytaj
Kolejne polskie banki kończą obsługiwać podmioty związane z kryptowalutami

 

W jednym z wywiadów udzielonych FXMAG, Sylwester Suszek, prezes BitBay, największej giełdy kryptowalut wywodzącej się z Polski, wyjaśnia dlaczego podjął decyzję o przeniesieniu działalności na Maltę. Pod koniec maja również BitBay otrzymał odmowę dalszego prowadzenia rachunku od swojego banku.

 

Reklama

Czytaj także: BitBay emigruje na Maltę - polska branża kryptowalutowa umiera

„Zależy mi, aby Bitbay był kojarzony z Polską, bo tutaj wyrósł na potężną firmę, wartą dziś blisko miliard złotych. Nadal chcemy się rozwijać i stąd wychodzić na zagraniczne rynki” – tak jeszcze w ubiegłym miesiącu mówił prezes BitBay, Sylwester Suszek. Podczas odbywającego się pod koniec ubiegłego.. Czytaj
BitBay emigruje na Maltę - polska branża kryptowalutowa umiera

 

FCA - cele i zadania

Financial Conduct Authority (FCA) to oficjalny regulator finansowy na terenie Wielkiej Brytanii, odpowiednik Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) w Polsce. Organ powstał w 2013 r., zastępując inny urząd o nazwie Financial Services Authority (FSA). FCA jest instytucją niezależną od brytyjskiego rządu, finansowaną przez podmioty znajdujące się pod jego regulacją. FCA odpowiada za legalność działania firm finansowych i inwestycyjnych, dba o integralność rynków finansowych oraz o bezpieczeństwo inwestorów i klientów instytucji finansowych, takich jak np. banki. FCA reguluje również londyńską giełdę (London Stock Exchange), będącą jedną z największych na świecie, a także brokerów Forex, domy maklerskie, czy fundusze hedgingowe.

Financial Conduct Authority ma bardzo szerokie kompetencje, większe niż np. jego polski odpowiednik, jakim jest KNF. FCA nadzoruje działalność wszystkich banków zarejestrowanych i prowadzących działalność na terenie Wielkiej Brytanii. FCA odpowiada również za poprawną i uczciwą dzialalność funduszy oraz towarzystw ubezpieczeniowych oraz od 2014 r. za kontrolę firm oferujących kredyty konsumenckie. FCA, oprócz możliwości wpisania konkretnego podmiotu na listę ostrzeżeń publicznych, może także prowadzić dochodzenia i śledztwa przeciwko regulowanym przez siebie instytucjom finansowym oraz całkowicie zakazać obrotu konkretnymi instrumentami finansowymi na terenie Wielkiej Brytanii.

W 2015 r. powstał odrębny organ FCA, tzw. Regulator Systemów Płatności (Payment Systems Regulator), którego statutowym zadaniem jest promowanie uczciwej konkurencji i innowacyjności w systemach płatności, a także kontrolowanie ich zgodnego z interesami klientów funkcjonowania. Jak dotąd PSR dążył do decentralizacji i reformy angielskiego systemu płatności bankowych dla klientów detalicznych, wciąż jednak nie szukając rozwiązania w jakikolwiek sposób powiązanego z walutami cyfrowymi.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej