• Odbierz prezent
Brytyjski parlament może zawetować Brexit
Z artykułu dowiesz się:

-czy brytyjski parlament zawetuje brexit
-jakie pytania gnębią brytyjczyków

Zaskakujące wyniki piątkowego referendum wyzwoliły falę niepewności odnośnie tego co się teraz stanie, poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych pytań:

 

Czy wyniki mogą zostać zmienione?

To pytanie powraca najczęściej. Jest to możliwe, aczkolwiek raczej niewykonalne. Referendum nie jest wiążące, dlatego kolejny premier Wielkiej Brytanii, może po prostu je zignorować. Wtedy można by ogłosić kolejne referendum. Pragnąca pozostać w Unii Szkocja mogłaby wnieść coś do rozmowy. Jednakże w praktyce bardzo ciężko byłoby zignorować głosy ponad 17 milionów obywateli, którzy opowiedzieli się za wyjściem z UE.

 

Czy brytyjski parlament może zawetować głosowanie?

Teoretycznie tak. Obrońca praw człowieka Geoffrey Robertson twierdzi, że do uchylenia przepisów z 1972 roku, mówiących o przyjęciu Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej potrzebna jest zgoda parlamentu. Tak więc ustawodawstwo mogłoby zignorować głos tłumu odmawiając usunięcia tychże zapisów z ksiąg.

Inni nie są tego już tacy pewni. Raoul Ruparel z komitetu doradczego Open Europe mówi, że organ ustawodawczy z pewnością może wywierać presję na rząd, jednak w momencie gdy artykuł 50 Traktatu Lizbońskiego zostanie wprowadzony w życie, Wielka Brytania będzie miała 2 lata na opuszczenie szeregów Unii, niezależnie od tego co zrobi parlament.

Poza tym jak bumerang powraca pytanie czy brytyjscy ustawodawcy będą chcieli zaryzykować sprzeciw wobec większości głosujących, tym bardziej że byli oni popierani przez największe partie polityczne kraju.

 

Czego dowiedzieliśmy się na temat planów rządu w sprawie Brexitu?

Przez ostatnie dni poznaliśmy niewiele szczegółów; w rządzie powstanie nowa jednostka do spraw Unii, która ma przygotować grunt pod wprowadzenie decyzji w życie. W skład jednostki między innymi wejdą osoby ze skarbu państwa, rady ministrów oraz departamentu spraw zagranicznych. Konserwatysta oraz głowa rady ministrów Oliver Letwin ma zadbać o to by w trakcie procesu dokładnie przeanalizować wszystkie opcje.

Jeden z kandydatów na stanowisko premiera Boris Johnson, stwierdził że Wielka Brytania w dalszym ciągu będzie miała dostęp do rynku europejskiego, a obywatele UE będą mogli żyć w kraju. Nie poparł jednak swojej wypowiedzi żadnymi szczegółami.

Koniec końców nikt nie posiada informacji o tym jak będą wyglądały przyszłe stosunki pomiędzy Wielką Brytanią, a Unią Europejską.

 

Kiedy wybiorą nowego ministra?

Wraz z postępującymi spadkami na giełdzie oraz funtem pogłębiającym nowe minima, partia konserwatystów ogłosiła, że nowego premiera poznamy do 2 września – to o miesiąc wcześniej niż zakładał to Cameron.

 

Jak silna może być recesja w Wielkiej Brytanii?

Spowolnienie w biznesie już się zaczęło. Anuluje się transakcje zakupów nieruchomości, Easyjet Plc stracił prawie ¼ swojej wartości, gdy w poniedziałek powiedział, że Brexit wpłynie na wyniki z najlepszego okresu jakim jest lato, a Airbus Group SE ogłosiło, że zrewiduje swoją strategię inwestycyjną dla Wielkiej Brytanii. Analitycy szacują, że gospodarka może skurczyć się o 2% (w porównaniu do 6% w trakcie kryzysu z lat 2008-2009).


Piotr Cichorski

Niezależny trader. Inwestuje wyłącznie intraday'owo, koncentrując się głównie na scalpingu. Swoje inwestycje opiera przede wszystkim na reakcjach cen na publikacje makroekonomiczne. Na rynku Forex od 2010 roku.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk