• Odbierz prezent
Brytyjska waluta zaczęła ponownie tracić. Z czym jest to związane? Jakie kluczowe dla funta wydarzenie czeka nas w tym tygodniu?

Kurs funta do złotego GBP/PLN spadł wczoraj o ponad 1%. Jeszcze głębszej deprecjacji waluta doświadczyła w relacji do głównych walut. Dlaczego? Wyprzedaży funta brytyjskiego winny jest wzrost niepokoju związanego z Brexitem, w związku z postrzeganym przez rynek wzrostem ryzyka Brexitu bez porozumienia. Stoi za tym agresywna retoryka Borisa Johnsona oraz członków jego gabinetu. Sugeruje ona, że – mimo, że nie wyklucza rozmów z UE, jeśli Wspólnota wyrazi taką wolę – Wielka Brytania przygotowuje się na tzw. no-deal Brexit.

Wzrost postrzeganego ryzyka Brexitu

bez porozumienia nie pozostaje również bez wpływu na spekulacje dotyczące działań Banku Anglii. Na przestrzeni ostatnich tygodni wyceniane przez rynek prawdopodobieństwo cięcia stóp procentowych ze strony BoE przed końcem roku wzrosło do około 55%. Niewykluczone, że już w ten czwartek Bank Anglii zdecyduje się przestać sugerować możliwość podniesienia stóp procentowych (do czego mogłoby dojść w przypadku uporządkowanego Brexitu), co może nałożyć na funta dodatkową presję.

SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY

Kurs euro EUR

Kurs euro do złotego EUR/PLN w poniedziałek wzrósł o 0,4%, wahając się w widełkach 4,27-4,29. Złoty w relacji do euro prawdopodobnie osłabił się w związku ze wzrostem niepokoju na rynkach w kontekście Brexitu. Sama wspólna europejska waluta wczoraj radziła sobie względnie dobrze, kończąc dzień na plusie w parze z dolarem amerykańskim. Brak istotnych informacji z obu stron Atlantyku sprawił, że zmienność na głównej parze była dość ograniczona.

Dzisiejsza publikacja serii indeksów opisujących nastroje w strefie euro w ujęciu ogólnym raczej rozczarowała, wskazując na utrzymujące się obawy względem perspektyw gospodarczych wspólnego bloku. Szczególny pesymizm dotyczy przemysłu. Indeks nastrojów w tym sektorze doświadczył w lipcu głębszego niż oczekiwano spadku i znalazł się na najniższym poziomie od sześciu lat. Z uwagi na ograniczoną istotność indeksów, ich wpływ na zachowanie wspólnej europejskiej waluty był jednak ograniczony.

W dalszej części dnia warto zwrócić uwagę na wstępne dane o lipcowej inflacji CPI/HICP w Niemczech. Będzie ona wstępem do jutrzejszej publikacji danych o dynamice cen w strefie euro.

Kurs funta GBP

Kurs funta do złotego GBP/PLN w poniedziałek spadł o 1,1%, wahając się w widełkach 4,70-4,75. Po wczorajszym osłabieniu brytyjska waluta dziś stabilizuje się na niższych poziomach. Nic jednak nie wskazuje na to, żebyśmy w najbliższym czasie mogli liczyć na wyraźniejsze umocnienie. Dopóki nie dotrą do nas żadne pozytywne informacje ws. Brexitu brytyjska waluta może pozostawać pod presją.

Kurs dolara USD

Kurs dolara do złotego USD/PLN w poniedziałek wzrósł o 0,2%, wahając się w widełkach 3,83-3,85. Amerykańska waluta w ostatnim czasie radzi sobie względnie dobrze, w czym pomaga słabość funta brytyjskiego. Wczorajszy dzień nie przyniósł żadnych przełomowych informacji z USA. Z uwagi na to, iż dane te mają znaczenie dla Fedu, dziś warto będzie zwrócić uwagę na odczyt bazowej inflacji PCE w USA w czerwcu, który zostanie opublikowany w drugiej części dnia.

Obecnie rynek szacuje, że podczas jutrzejszego spotkania amerykański bank centralny obetnie stopy procentowe o co najmniej 25 punktów bazowych. Dla rynku kluczowym pytaniem w tym kontekście jest to, czy będzie to jednorazowy ruch, czy rozpoczęcie dłuższego cyklu luzowania. W związku z tym uwaga inwestorów powinna skupić się na komunikacji dotyczącej przyszłości bardziej niż na samej decyzji w kwestii stóp podczas jutrzejszego spotkania.

KLUCZOWE PUBLIKACJE

14:00 – wstępny odczyt inflacji CPI/HICP w Niemczech w lipcu

14:30 – odczyt bazowej inflacji PCE w USA w czerwcu

16:00 – wskaźnik zaufania konsumentów wg Conference Board w USA w lipcu

Nota prawna

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Roman Ziruk

Analityk Ebury międzynarodowej firmy specjalizującej się w usługach finansowych dla małych i średnich przedsiębiorstw, która posiada status instytucji pieniądza elektronicznego. Ebury to fintech, który pomaga przedsiębiorstwom rozwijać biznes na rynkach zagranicznych, eliminując bariery w obszarze rozliczeń, transakcji walutowych oraz zarządzania ryzykiem walutowym. Firma umożliwia transakcje w ponad 140 walutach, w tym wielu walutach odległych krajów (m.in. lira turecka, rupia indyjska, chiński juan, real brazylijski, tajski bat, meksykańskie peso) oraz dostarcza sprawdzone rozwiązania w handlu zagranicznym, dotychczas niedostępne dla polskich firm.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk