• Odbierz prezent
Brytyjska gospodarka wciąż odporna na Brexit
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wypadły dzisiejsze dane z gospodarki Wielkiej Brytanii

Dziś Wielka Brytania opublikowała dane o dynamice PKB w III kwartale tego roku. Było to drugie oszacowanie danych za ten okres (pierwotne dane poznaliśmy pod koniec października), które okazało się zgodne z pierwszym odczytem. Z tego względu na rynku walutowym nie obserwowaliśmy reakcji ze strony funta.

 

W trzecim kwartale tego roku gospodarka brytyjska rosła o 2,3% r/r - czyli najszybciej od III kwartału ubiegłego roku. W tym roku obserwowaliśmy stopniowy wzrost dynamiki PKB, choć ekonomiści spodziewali się, że w ostatnich dwóch kwartałach roku gospodarka może zwolnić ze względu na potencjalne negatywne skutki związane z Brexitem. W pierwszym kwartale dynamika PKB wynosiła 1,9%, w drugim 2,1% i jeszcze miesiąc temu ekonomiści spodziewali się utrzymania tej dynamiki. W trzecim kwartale dynamika PKB okazała się jednak dość dobra w porównaniu do poprzednich kwartałów (w ujęciu k/k gospodarka rosła o 0,5%). Efekty decyzji o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będą widoczne w danych najprawdopodobniej dopiero w przyszłym roku (w II lub III kwartale), gdy okaże się na jakich zasadach Wielka Brytania opuści struktury UE.

 

Dynamika PKB (r/r)

FXMAG forex brytyjska gospodarka wciąż odporna na brexit 1

 

Wraz z danymi o PKB poznaliśmy również dane dotyczące inwestycji biznesowych w III kwartale. Te zaskoczyły pozytywnie, choć w ujęciu rocznym odnotowano tendencję spadkową. W III kwartale inwestycje biznesowe spadły w porównaniu do poprzedniego roku o 1,6%, choć spodziewano się spadku o 2,1%. W ujęciu kwartalnym odnotowano z kolei wzrost o 0,9% przy prognozie na poziomie 0,6%. Statystyk ONS (Office for National Statistics - brytyjski odpowiednik GUS), Darren Morgan, wskazuje jednak, że wzrost w ujęciu kwartalnym związany jest głównie z decyzjami inwestycyjnymi, które miały miejsce jeszcze przed referendum w sprawie Brexitu.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk