• Odbierz prezent
funt osłabia się po danych o pkb
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wypadły dzisiejsze odczyty z gospodarki brytyjskiej

Dziś Wielka Brytania jako pierwsza z kluczowych gospodarek świata podała dane o wzroście gospodarczym w II kwartale 2017 roku. Dane okazały się zgodne z oczekiwaniami, ale wywołały spadkową reakcję funta brytyjskiego.

 

Według wstępnych szacunków ONS PKB Wielkiej Brytanii wzrosło w II kwartale o 0,3% w stosunku do I kwartału 2017 roku. Jest to dynamika nieznacznie wyższa niż w I kwartale (0,2% k/k), ale niższa od tej, którą obserwowaliśmy w podokresach 2015 i 2016 roku.

W ujęciu rok do roku obserwujemy spowolnienie dynamiki PKB z 2,0% do 1,7%.

 

PKB r/r

pkb

 

Wzrost gospodarczy w II kwartale napędzany był głównie przez sektor usług, który rósł o 0,5% k/k, w porównaniu do 0,1% k/k w poprzednim kwartale. Z kolei mniejszy w sektorze produkcyjnym i w budownictwie obserwowaliśmy ujemną dynamikę kwartalną (odpowiednio -0,4% k/k i -0,9% k/k)

 

Choć rynki spodziewały się, że gospodarka spowolni w takim stopniu jak wynika to z zaprezentowanych danych, to funt i tak osłabił się w reakcji na publikację. Kurs GBP/USD zniżkował już na kilka minut przed odczytem, a po samych danych spadło o około 20 pipsów.

 

GBP/USD - M5

gbpusd

 


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk