• Sklep
  • Odbierz prezent
Browar Pinta zakończył rekordową kampanię equity crowdfundingową

Spółka Pinta Barrel Brewing, produkująca piwa rzemieślnicze, zakończyła swoją kampanię gromadzenia funduszy w formie equity crowdfundingu. Udało jej się zebrać całą kwotę, wynoszącą 1 mln euro, co odpowiada niecałym 4,15 mln złotych. Jak dotąd jest to nie tylko najbardziej udana zbiórka tego typu w branży piwowarskiej, ale również najwyżej wyceniana kampania crowdfundingowa w Polsce.

 

Browar Pinta uruchomił kampanię equity crowdfundingową dla swojej spółki zależnej Pinta Barrel Brewing na platformie Crowdway 6 maja. Celem finansowym spółki była maksymalna dopuszczalna przez prawo kwota dla kampanii tego typu, wynosząca 1 mln euro. Finalnie udało się zgromadzić rekordową kwotę 4 149 846 złotych, na którą złożyło się 1329 inwestorów.

Zebrane środki zostaną w całości przeznaczone na budowę browaru specjalizującego się w warzeniu piw klasy premium, tzw. Barrel Aged (piwa starzone) ulokowanego w miejscowości Wieprz koło Żywca. Wg prezesa Pinty Grzegorza Zwierzyny, zebrana kwota wystarczy na sfinansowanie całości inwestycji.

Piwa gatunku Barrel Aged są ważone, a w zasadzie leżakowane w drewnianych beczkach po trunkach wysokoprocentowych, takich jak whisky, czy burbon. Proces leżakowania trwa od kilku miesięcy do nawet kilku lat, stąd też piwa w tym stylu są uznawane za produkty premium, o znacznie wyższych cenach, które dopiero pojawiają się na polskim rynku. Jak zapewnia Pinta Barrel Brewing, w browarze powstawać będą limitowane edycje piw starzonych w drewnie, piw dzikich i kwaśnych oraz rozmaite piwne eksperymenty.

Założony w 2011 r. Browar Pinta jest jednym z liderów produkcji piw rzemieślniczych.

Na zebranie funduszy w formie equity crowdfundingu zdecydowały się dotychczas m.in. Browar Jastrzębie, Browar Brodacz, czy Mazurska Manufaktura.

 

Jak dotąd, najszybszą zbiórkę w historii polskiego crowdfundingu zaliczyła drużyna piłkarska Wisła Kraków:

Czytaj także: Wisła Kraków zebrała 4 mln zł w dobę. Czy na ratowaniu Białej Gwiazdy da się zarobić?

O problemach finansowych niegdyś jednej z czołowych drużyn piłkarskich, jaką jest Wisła Kraków, wiadomo było od wielu miesięcy. Prawdziwe kłopoty rozpoczęły się jednak w grudniu zeszłego roku, kiedy to tajemniczy inwestorzy nie zdecydowali się wykupić krakowskiego klubu, zaś licencja na grę w Ekstr.. Czytaj
Wisła Kraków zebrała 4 mln zł w dobę. Czy na ratowaniu Białej Gwiazdy da się zarobić?


Dariusz Dziduch

Project Manager FXMAG, prowadzący program satyryczno-edukacyjny "O kryptowalutach". Nietuzinkowy promotor technologii blockchain oraz walut cyfrowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk