Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,04%
USD / PLN4,00+0,16%
CHF / PLN4,43+0,06%
GBP / PLN5,05+0,13%
EUR / USD1,08-0,12%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Brokerzy w obliczu pandemii

Dawid Augustyn | 13:25 08 lipiec 2020
Brokerzy w obliczu pandemii | FXMAG INWESTOR
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wywiad z prezesem zarządu domu maklerskiego XTB, Omarem Arnaout

1. Pierwszy kwartał 2020 roku był jednym z najlepszych kwartałów w historii XTB. Czy żeby generować świetne wyniki jako broker jedyne co jest potrzebne to duża zmienność na rynkach?

Ponadprzeciętna zmienność w pierwszym kwartale była ważnym czynnikiem w osiągnięciu najlepszego kwartalnego wyniku w historii XTB, ale jestem przekonany że kilka lat temu nawet tak duża zmienność nie pozwoliłaby na osiągnięcie tak dobrego wyniku. Z miesiąca na miesiąc XTB się zmienia i zawsze chcemy być lepsi niż w poprzednim miesiącu pod wieloma względami od samej oferty do wewnętrznych procesów zachodzących w firmie. Jednym z naszych głównych celów jest dostarczenie szerokiego wachlarza instrumentów finansowych w prosty i przejrzysty sposób, dla każdego kto chciałby wziąć inwestycje we własne ręce poprzez nowoczesne narzędzia inwestycyjne. To co należy podkreślić że w porównaniu do znaczącej części naszej konkurencji to naszą przewagą, która pozwala na dużo większe tempo rozwoju, to fakt że jesteśmy firmą technologiczną zatrudniającą obecnie ponad 100 programistów. Taki rozwój technologiczny dotyczy m.in takich aspektów jak rozwój własnej platformy transakcyjnej i przystosowanie jej do rosnących potrzeb inwestorów, analityczne podejście do biznesu dzięki zespołowi hurtowni danych, dostosowanie użyteczności każdego elementu naszej oferty dzięki zespołowi UX oraz wiele innych.

2. 2019 rok to pierwszy rok od dłuższego czasu, podczas którego nie doszło do prawnych zmian w zakresie kontraktów CFD. Czy to oznacza, że inwestorzy mogą już się przyzwyczajać do aktualnych dźwigni finansowych? Czy może oczekujecie zmian w zakresie oferowania CFD w tym roku?

Reklama

W chwili obecnej nie przewidujemy dalszych zmian jeżeli chodzi o inwestowanie na kontraktach CFD, więc myślę że inwestorzy nie muszą się martwić o ponowne przystosowanie Swoich strategii inwestycyjnych do nowych warunków.

3. Jako jedni z nielicznych brokerów inwestujecie we własną infrastrukturę. Czy z perspektywy czasu decyzja o wprowadzeniu platformy xStation była słuszna?

Jako jedni z nielicznych jesteśmy również firmą technologiczną i z perspektywy czasu uważam że jest to jedna z kluczowych decyzji która pozwoliła nam się rozwijać w tak dynamicznym tempie w ostatnich latach pod wieloma względami. Jest to bardzo widoczne szczególnie pod względem liczby nowych klientów jak i również sumy wszystkich aktywnych klientów, którzy z roku na rok bardzo dynamicznie rosną. W 2015 roku liczba aktywnych klientów wynosiła mniej niż 25 tysięcy a w chwili obecnej ta liczba wzrosła ponad dwukrotnie. Posiadając własną platformę transakcyjną mamy pełną kontrolę jeżeli chodzi o kierunek rozwoju i możliwość przystosowania nie tylko technologii ale również naszej oferty do potrzeb naszych klientów. Należy również pamiętać że platforma transakcyjna to nie tylko narzędzie do zawierania transakcji ale naszym celem było dostarczenie takiej platformy transakcyjnej, które zapewni inwestorom m.in dostęp do bardzo szerokiego wachlarza narzędzi analitycznych, skanerów akcji oraz ETF, kalendarza makroekonomicznego, analiz rynkowych przygotowanych przez naszych analityków, obszernej bazy edukacyjnej przystosowanej do każdego poziomu doświadczenia i wiele innych. Poza tym platforma xStation również pozwala na deponowanie lub wypłacanie środków bez konieczności logowania się do innego systemu, pozwala na kontakt z działem obsługi klienta bez konieczności kontaktu telefonicznego i wiele innych aspektów które ułatwiają klientom szeroko rozumiany proces inwestycyjny.

4. Polski rynek dla domów maklerskich i brokerów w końcu rozkwita, co oczywiście wywołane jest zmiennością oraz giełdowym krachem. W których rynkach widzicie największy potencjał? Ameryka Łacińska? Południowa Azja? A może właśnie Polska?

Największe przyrosty w naszym biznesie zostały w pierwszym kwartale osiągnięte w krajach, w których jesteśmy liderem rynku lub jednym z liderów i naszym celem w chwili obecnej jest z jednej strony umocnienie naszej pozycji w krajach w których już jesteśmy jednymi z liderów rynku a z drugiej strony chcemy się skupić na tym by stać się jednym z liderów w krajach w których nadal jesteśmy poza pierwszą trójką. Dotyczy to zarówno naszych oddziałów w Unii Europejskiej jak i również w Ameryce Łacińskiej. Jestem przekonany że jeżeli ten cel się nam uda to staniemy się nie tylko jednym z największych brokerów w Europie, ale również na całym świecie.

Reklama

Ważnym aspektem naszych planów jest również otwarcie się na dwóch nowych kontynentach, w których oczekujemy na pozyskanie licencji ale jeżeli chodzi o rozpoczęcie działalności operacyjnej to dużo będzie zależało od tego jak obecna sytuacja związana z koronawirusem się rozwinie.

5. Czy polski inwestor radzi sobie lepiej na tle inwestorów z zachodu?

Kiedy porównujemy zyskowność polskiego inwestora do inwestorów z Unii Europejskiej to ten poziom zarówno w 2019 roku jak i również w pierwszym kwartale 2020 roku, jest niemalże identyczny.

6. Czego aktualnie poszukują inwestorzy indywidualni? Ostatnie miesiące to rosnąca popularność m.in. ETFów oraz akcji

W związku z obecną sytuacją na rynkach finansowych zainteresowanie naszą ofertą akcyjną zarówno w Polsce jak i również w Unii Europejskiej w ostatnich miesiącach jest olbrzymie co nas bardzo cieszy, ponieważ wiemy jak dużą mamy w tym aspekcie przewagę nad znaczącą częścią naszej konkurencji. Nasza oferta nie tylko przyciąga nowych klientów ze względu na wysokość prowizji ale również m.in dzięki dostępowi w jednej platformie transakcyjnej do akcji oraz ETFów z 16 giełd światowych, darmowemu dostępowi do notowań online oraz dostępowi do jednej z najnowocześniejszych platform transakcyjnych na rynku.

Reklama

Z drugiej strony jeżeli chodzi o samo zainteresowanie klientów to ono zawsze jest związane z wydarzeniami rynkowymi i inwestorzy się interesują rynkiem na którym się najwięcej dzieje w danym momencie. O ile w pierwszym kwartale 2019 roku prawie 90% naszych przychodów zostało wygenerowanych na CFD na indeksy to w analogicznym okresie w 2020 roku przychody na CFD na indeksy spadły do poziomu 36% ze względu na olbrzymie zainteresowanie rynkiem ropy naftowej. Reasumując zainteresowanie jest tam gdzie zmienność.

7. W jaki sposób XTB radzi sobie z zarządzaniem ryzykiem w okresie zwiększonej zmienności?

Model biznesowy XTB nie zmienia się w okresach podwyższonej zmienności. Spółka konsekwentnie stosuje model hybrydowy, który jest połączeniem modelu market-maker i STP/DMA, a sytuacja rynkowa nie wpływa na jego zmianę. XTB nie angażuje się w handel na własny rachunek w celu poszukiwania “okazji” rynkowych, gdyż niesie to ze sobą zbyt duże ryzyko i nie jest częścią długofalowej strategii Spółki. Zarządzanie ryzykiem opiera się na wewnętrznych procedurach, które kwantyfikują nasz apetyt na ryzyko i definiują konieczność zawierania transakcji zabezpieczających. W okresach podwyższonej zmienności obserwujemy podwyższone koszty zabezpieczania, co spowodowane jest szerszymi spreadami na rynkach bazowych. Nie są to natomiast koszty na tyle wysokie, by miały materialny wpływ na kondycję spółki.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Dawid Augustyn

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. 

Autora możesz obserwować na LINKEDIN | FACEBOOK TWITTER


Reklama

Czytaj dalej