• Sklep
  • Odbierz prezent
Broker FXGM na liście ostrzeżeń KNF

Komisja Nadzoru Finansowego w piątek 15 marca wpisała na listę ostrzeżeń publicznych cypryjskiego operatora brokera CFD występującego w Polsce pod nazwą FXGM. Podmiot znalazł się na „czarnej liście” ze względu na prowadzenie działalności w zakresie obrotu instrumentami finansowymi bez uprawnień.

 

Na listę ostrzeżeń publicznych KNF trafiła cypryjska spółka Depaho Ltd, która jest operatorem brokera CFD, oferującego swe usługi polskim klientom pod marką FXGM. Podmiot został wpisany na listę ostrzeżeń z powodu naruszenia ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, konkretnie jej art. 69 ust. 2 pkt. 5, który dotyczy oferowania usług doradztwa inwestycyjnego bez zezwolenia Komisji. Zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zostało złożone przez KNF na podstawie art. 178 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi:

 

„Kto bez wymaganego zezwolenia lub upoważnienia zawartego w odrębnych przepisach albo nie będąc do tego uprawnionym w inny sposób określony w ustawie, prowadzi działalność w zakresie obrotu instrumentami finansowymi, podlega grzywnie do 5.000.000 zł.”

 

Zastrzeżenia KNF do FXGM najprawdopodobniej dotyczyły oferowania przez brokera swoim klientom „osobistych doradców inwestycyjnych”, co zgodnie z regulacjami ESMA jest bezprawne.

Jako redakcja FXMAG uznajemy wpis na listę KNF za rzetelny sygnał ostrzegawczy dla obecnych i potencjalnych klientów FXGM, jednocześnie odradzając korzystania z jego usług.

Broker FXGM jest regulowany przez cypryjski nadzór finansowy CySEC, który już w grudniu 2015 r. nałożył karę finansową na spółkę Depaho Ltd w wysokości 233 tys. euro.

Czytaj także: Wielkie porządki w cypryjskiej branży inwestycyjnej

Cypryjski odpowiednik polskiego KNF w minionym tygodniu nałożył kary o łącznej wysokości ponad 1,3 miliona euro na cypryjskie instytucje finansowe. Wśród ukaranych instytucji jest między innymi znany na polskim rynku broker - Iron FX, którego problemy były monitorowane przez cypryjski organ nadzoru.. Czytaj
Wielkie porządki w cypryjskiej branży inwestycyjnej

 


Dariusz Dziduch

Project Manager FXMAG, prowadzący program satyryczno-edukacyjny "O kryptowalutach". Nietuzinkowy promotor technologii blockchain oraz walut cyfrowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk