• Odbierz prezent
Broker FXGM na liście ostrzeżeń KNF

Komisja Nadzoru Finansowego w piątek 15 marca wpisała na listę ostrzeżeń publicznych cypryjskiego operatora brokera CFD występującego w Polsce pod nazwą FXGM. Podmiot znalazł się na „czarnej liście” ze względu na prowadzenie działalności w zakresie obrotu instrumentami finansowymi bez uprawnień.

 

Na listę ostrzeżeń publicznych KNF trafiła cypryjska spółka Depaho Ltd, która jest operatorem brokera CFD, oferującego swe usługi polskim klientom pod marką FXGM. Podmiot został wpisany na listę ostrzeżeń z powodu naruszenia ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, konkretnie jej art. 69 ust. 2 pkt. 5, który dotyczy oferowania usług doradztwa inwestycyjnego bez zezwolenia Komisji. Zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zostało złożone przez KNF na podstawie art. 178 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi:

 

„Kto bez wymaganego zezwolenia lub upoważnienia zawartego w odrębnych przepisach albo nie będąc do tego uprawnionym w inny sposób określony w ustawie, prowadzi działalność w zakresie obrotu instrumentami finansowymi, podlega grzywnie do 5.000.000 zł.”

 

Zastrzeżenia KNF do brokera FXGM najprawdopodobniej dotyczyły oferowania przez brokera swoim klientom „osobistych doradców inwestycyjnych”, co zgodnie z regulacjami ESMA jest bezprawne.

Jako redakcja FXMAG uznajemy wpis na listę KNF za rzetelny sygnał ostrzegawczy dla obecnych i potencjalnych klientów brokera FXGM, jednocześnie odradzając korzystania z jego usług.

Broker FXGM jest regulowany przez cypryjski nadzór finansowy CySEC, który już w grudniu 2015 r. nałożył karę finansową na spółkę Depaho Ltd w wysokości 233 tys. euro.

 

Czytaj także: Wielkie porządki w cypryjskiej branży inwestycyjnej

Cypryjski odpowiednik polskiego KNF w minionym tygodniu nałożył kary o łącznej wysokości ponad 1,3 miliona euro na cypryjskie instytucje finansowe. Wśród ukaranych instytucji jest między innymi znany na polskim rynku broker - Iron FX, którego problemy były monitorowane przez cypryjski organ nadzoru.. Czytaj
Broker FXGM
 
Broker GKFX to brytyjski broker regulowany przez FCA. Broker GKFX ma swoj oddzial w Warszawie, który po ostatnich doniesieniech trafił  również na listę ostrzerzeń KNF.  Broker GKFX w Polsce nie komentuje doniesień KNF.

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk