• Odbierz prezent
BREXIT: Znamy wyniki głosowania w Izbie Gmin. Katastrofa Theresy May. Ogromna zmienność kursu funta.

W końcu poznaliśmy oczekiwaną od rana informacje na temat głosowania w sprawie przyjęcia planu opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Parlamentarzyści zdecydowali o odrzuceniu planu, który przez 2 lata skrupulatnie przygotowywała Theresa May. Za przyjęciem głosowało 202 parlamentarzystów, przeciw 432. Różnica w głosach wyniosłaaż 230 głosów na korzyść odrzucenia planu.

Pierwsze głosowanie zostało zakończone wynikiem 600 do 24 na korzyść odrzucenia poprawki tzw. backstop amendment. To oznacza zwycięstwo Theresy May w tym głosowaniu.

Co oznacza taki wynik głosowania w Parlamencie Wielkiej Brytanii dla kursu funta GBPPPLN?

Decyzja o odrzuceniu planu Theresy May powoduje, że teorytcznie cały czas otwarta jest furtka do odrzucenia Brexitu bądź wprowadzeniu i wynegocjowaniu lepszych warunków dla funta brytyjskiego. Scenariusz odrzucenia Brexitu jest niezwykle mało prawdopodobny, bo większość polityków chce uszanować decyzje społeczeństwa, którą poznaliśmy w 2016 roku w czerwcu w trakcie refenrendum. Występuje natomiast ryzyko tzw. No Deal Brexit, czyli opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię bez dogadania się z UE. Skoro decyzja o opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię wywołała prawie 40 groszowe osłabienie się funta w stosunku do złotego GBPPLN, to przedłużające się negocjacje i odrzucenie tymczasowe planu przynajmniej w najbliższych tygodniach powinno przynieść umocnienie się waluty brytyjskiej i w stosunku do złotego GBPPLN oraz do dolara GBPUSD.

Jaka droga czeka Theresę May?

Jak droga czeka brytyjską gospodarkę i rząd Theresy May dokładnie opisaliśmy w artykule: Funt po 3.00, a może po 5 złotych? Upokarzająca klęska Theresy May w sprawie Brexitu jest realna.

Zachowanie kursu funta do dolara GBPUSD oraz funta do złotego GBPPLN przed ogłoszeniem wyników

Kurs funta do złotego GBPPLN oraz kurs funta do dolara GBPUSD pierwsze godziny sesji wtorkowej wykorzystał do nieznacznego umocnienie. Otwarcie sesji wtorkowej kursu funta do złotego wypadło na poziomie 4.8118. Przez pierwsze 11 godzin kurs funta do złotego umocnił się do poziomu 4.8337. Bardzo podobnie wyglądał początek sesji poniedziałkowej dla kursu funta. Kolejne godziny to osłabienie się kursu funta z powrotem w okolice otwarcia. Minimum cenowe przed wynikami głosowania ukształtowało się na poziomie 4.79. Najbliższe wsparcie dla funta wynosiło 4.77, natomiast opór stanowiły okolice 4.8350 (maksimum cenowe z dwóch ostatnich sesji).

 Kurs funta do złotego GBPPLN 15 stycznia głosowanie w parlamencie

Wykres kursu funta do złotego GBPPLN przed głosowaniem w brytyjskim parlamencie na temat planu opuszczenia UE przez Wielką Brytanię.

Pomimo dużego oczekiwania ciekawie wyglądała sesja w wykonaniu funta do dolara GBPUSD. Kurs funta otworzył sesję wtorkową na poziomie 1.2862. Do godziny 7:00 następowało umocnienie kursu o około 40 pipsów. Maksimum cenowe pojawiło się o godzinie 6:45 i wyniosło 1.2914. Od początku sesji europejskiej widoczne było osłabianie funta brytyjskiego. Momentami kurs funta jeszcze przed publikacją wyników osłabiał się o ponad 150 pipsów. Na godziny przed głosowaniem kurs funta istotnie oddawał pole amerykańskiemu dolarowi.

 Kurs funta do dolara GBPUSD wykres 15 stycznia ujęcie dzienne

Wykres kursu funta do dolara GBPUSD przed głosowanie w brytyjskim parlamencie. Wygląda na to, że inwestorzy dyskontowali pozytywny scenariusz dla Theresy May.

Ciekawie prezentował się kurs funta do jena japońskiego GBPJPY. Funt sesję rozpoczął od nieznaczonych wzrostów i po przetestowaniu maksimum z dnia flash crashu zaczął spadać. To właśnie na tej parze walutowej może się okazać, że zmienność będzie największa. W końcu jen uważany jest za bezpieczną przystań podczas gdy w Wielkiej Brytanii panuje bardzo duża niepewność w związku z Brexitem.

 Wykres kurs funta do jena japońskiego GBPJPY

Wykres funta do jena japońskiego GBPJPY w ujęciu dziennym.

Notowania: GBPPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPPLN/

Zespół FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk