• Odbierz prezent
Brexit z końcem stycznia 2020 niemal pewny - exit polls nie pozostawiają złudzeń, a kurs funta nie bierze jeńców!

Właśnie zakończyły się przedterminowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii, lokale wyborcze zamknęły się o godz. 23 polskiego czasu. Wg wstępnych wyników sondaży exit polls, obyło się bez większych niespodzianek - najwięcej głosów zebrała Partia Konserwatywna, na czele której stoi obecny premier Boris Johnson. Pierwsze wyniki głosowania, mimo tego, że były zgodne z oczekiwaniami, wpłynęły pozytywnie na notowania brytyjskiego funta, zarówno w parze z dolarem (GBP/USD), jak i euro (EUR/GBP). 

 

Jak wynika ze wstępnych wyników sondaży exit polls, Partia Konserwatywna Borisa Johnsona uzyskała dużą przewagę w brytyjskim parlamencie, dającą jej większość pozwalającą na przegłosowanie finalnego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Wg exit polls Konserwatyści uzyskali 368 mandatów w Izbie Gmin, zaś Partia Pracy zaledwie 191, co daje ugrupowaniu Borisa Johnsona aż 86 mandatową przewagę. Jest ona wystarczająca do przegłosowania brexitu wedle wizji premiera, co oznaczałoby, że do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE dojdzie z ostatnim dniem stycznia 2020 r.

 

Mimo, że exit polls nie są ostatecznymi wynikami i finalne rezultaty mogą ulec zmianie, to zwycięstwo Konserwatystów jest w zasadzie przesądzone, zaś wizja finalizacji brexitu z ostatnim dniem stycznia przyszłego roku bardzo prawdopodobna.

 

Funt brytyjski zareagował znacznym umocnieniem na pierwsze wzmianki o dużej przewadze Konserwatystów. Kurs funta do dolara (GBP/USD) wzrósł z 1,316 do 1,350 (ponad 2,5%), zaś kurs euro do funta (EUR/GBP) spadł z 0,844 do 0,828 (-1,9%). Kurs funta do polskiego złotego wystrzelił z 5,071 do 5,169 (1,93%).

Notowania: GBPUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPUSD/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk