• Odbierz prezent
Brexit w końcu daje się we znaki. Kurs funta poniżej 5 złotych!

Jesteśmy po kolejnej turze głosowań w brytyjskiej Izbie Gmin. Obserwując cały proces można dojść do wniosku, że Wielka Brytania zmierza w kierunku przynajmniej kilkumiesięcznego odsunięcia w czasie Brexitu. Opuszczenie Unii 12 kwietnia wydaje się być scenariuszem niemożliwym do zrealizowania, tym bardziej, że członkowie Parlamentu nie zgadzają się na opuszczenie UE bez porozumienia- tzw.  twardy Brexit.  

W końcu przepychanki z rządem Theresy May zaczynają ciążyć brytyjskiej walucie. Kurs funta po raz kolejny, w przeciągu ostatniego miesiąca,  spadł poniżej poziomu 5 złotych. Bardzo długie górne cienie na wykresie dziennym funta nie zwiastują optymizmu, a wręcz przeciwnie, stanowią ostrzeżenie przed możliwym gwałtownym osłabieniem się funta. Sprawdźmy jak wygląda wykres tej najpopularniejszej w 2019 roku waluty.

Kurs funta do złotego GBPPLN z szansą na mocniejszą przecenę

Najbliższy poziom wsparcia dla brytyjskiej waluty stanowią okolice 4.96 złotego. Przełamanie tego poziomu stanowiłoby istotny sygnał do zajmowania pozycji krótkich. Potencjalnie kurs funta może spaść nawet w okolice 4 złotych i 90 groszy, czyli najniższego poziomu od początku lutego 2019 roku. Pomimo aktualnych sygnałów pro spadkowych kurs funta cały czas znajduje sie w tendencji wzrostowej. Kurs GBPPLN z poziomu 4.57, we wrześniu 2017 roku, wzrósł do okolic 5 złotych. Daje to niespełna 10% wzrost w przeciągu 15 miesięcy.

2 kwietnia kurs funta do złotego GBPPLN

Wykres funta do złotego na interwale dziennym

Najbliższe ważne dane dla brytyjskiego funta

Oprócz standardowo danych dotyczących Brexitu funt powinien reagować w tym tygodniu na kilka odczytów fundamentalnych. W środę o godzinie 10:30 poznamy wskaźnik PMI dla usług w Wielkiej Brytanii. W czwartek o godzinie 9:30 opublikowany zostanie wskaźnik PMI dla sektora budowlanego, natomiast w piątek, 5 kwietnia, na kurs funta wpływ będzie miał odczyt wskaźnika cen nieruchomości Halifax oraz indeks cen domów Halifax.

 2 kwietnia kalendarz wydarzeń ekonomicznych dla funta

Kalendarz najważniejszych wydarzeń ekonomicznych dotyczących Wielkiej Brytanii


Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk