• Odbierz prezent
BREXIT: Porażka Theresy May. To się musiało tak skończyć. Kurs funta ostro w górę

Znamy wyniki jednego z najważniejszych głosowań w brytyjskim parlamencie w XXI wieku. Parlamentarzyści zdecydowali o odrzuceniu planu wynegocjowanego przez Theresę May.

Za przyjęciem zagłosowało 242

Przeciw zagłosowało 391

Różnica głosów za odrzuceniem 149

Co oznacza taki wynik głosowania?

Ponowne odrzucenie planu Theresy May spowodowało, że już jutro, 13 marca, odbędzie się kolejne głosowanie w Izbie Gmin dotyczące twardego Brexitu. To aktualnie jest najmniej prawdopodobny scenariusz. Odrzucenie twardego Brexitu spowoduje, że 14 marca pod głosowanie zostanie poddany temat wydłużenia okresu negocjacji. Wydłużenie tego okresu wiązać się będzie ze zmianą traktatu 50. Tutaj możesz dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych możliwości. 

Wyniki poprzedniego głosowania w sprawie Brexitu - 15 stycznia 2019 roku

Przypomnijmy wyniki poprzedniego głosowania w Izbie Gmin, które miało miejsce 15 stycznia. Wtedy ogromną porażkę poniosła Theresa May. Przegrała rekordową różnicą aż 230 głosów. 432 parlamentarzystów zagłosowało przeciw planowi, a zaledwie 202 za przyjęciem planu. Przeciwko Theresie May obrócili się także członkowie Partii Konserwatywnej co wpłynęła na tak dramatyczny wynik głosowania. W dniu głosowania kurs funta do złotego GBPPLN umocnił się o niespełna 3 grosze. Przełamany został poziom 4 złotych i 82 groszy co następnie stanowiło zapalnik do dalszych umocnień kursu funta. Wtorkowa zmienność, 12 marca, jest zdecydowanie większa. To oczywiście związane jest z czasem jaki pozostał Wielkiej Brytanii do opuszczenia Unii Europejskiej.

Zmienność kursu funta do złotego GBPPLN przed głosowaniem

Kurs funta do złotego GBPPLN przed samym głosowaniem praktycznie w całości zniósł poniedziałkowe wzrosty. Spadki sięgały prawie 8 groszy. Nie udało się pobić poniedziałkowych wahań, które były absolutnie rekordowe dla funta w 2019 roku. Funt ponownie wrócił poniżej poziomu 5 złotych. Najbliższe wsparcie dla funta wynosi 4.95. Opór dla kursu brytyjskiej waluty stanowią okolice 5 złotych i 6 groszy.

Kurs funta przed głosowaniem w Izbie Gmin

Wykres funta do złotego przed głosowaniem w Izbie Gmin

Notowania: GBPPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPPLN/

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk