• Odbierz prezent
Brexit pogrąża funta! Spojrzenie na główne kursy walut: euro, funta i dolara

Wtorek przyniósł chwilową poprawę nastrojów względem brytyjskiej waluty. Dziś jednak waluta znowu traci. Co stoi za tymi zmianami?

Po dwóch tygodniach spadków, wczoraj w ciągu dnia brytyjska waluta doświadczyła umocnienia. Było to po tym, jak rynek obeszła wiadomość, że brytyjscy posłowie będą mogli zagłosować nad drugim referendum ws. Brexitu. Euforia nie trwała jednak długo. Theresa May warunkuje głosowanie akceptacją jej umowy z UE, a na to nie ma zbyt wielkich szans. Coraz więcej Torysów, nawet tych popierających umowę May w ostatnim głosowaniu, obecnie sugeruje, że zagłosuje przeciwko porozumieniu.

Z kolei polski złoty nadal pozostaje dość stabilny. Po wczorajszych niezłych danych z krajowego rynku pracy, dziś nadeszły minimalnie wyższe od i tak wysokich oczekiwań dane o produkcji przemysłowej w kwietniu. Ostatnie odczyty wskazują na to, że polska gospodarka weszła w drugi kwartał z przytupem, jednak istotnie nie wpływają na zachowanie polskiego złotego.


SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY

Kurs euro EUR

Kurs euro EUR/PLN we wtorek wzrósł o 0,2%, wahając się w widełkach 4,30-4,31. Para EUR/USD wczoraj zakończyła dzień lekkim osłabieniem. Wspólnej europejskiej walucie nie pomogła poprawa nastrojów w strefie euro odzwierciedlona we wzroście indeksu zaufania konsumentów w maju. Indeks w relacji do poprzedniego miesiąca podskoczył o 0,8 punktów do poziomu -6,5, pokazując pewną poprawę.

Dzisiejsze poranne przemówienie prezesa EBC również przeszło bez większego echa, nie zawierało bowiem istotniejszych sugestii względem perspektyw polityki monetarnej banku centralnego.

Kurs funta GBP

Kurs funta GBP/PLN we wtorek zakończył dzień na niemal niezmienionym poziomie, wahając się w widełkach 4,89-4,92. Dzisiejsze dane o inflacji w Wielkiej Brytanii pokazały niższą dynamikę od oczekiwań. Inflacja CPI wprawdzie nieco wzrosła, jednak indeks bazowy pozostał na poziomie z poprzedniego miesiąca. Wpływ publikacji na rynek był dość niewielki. Niższa inflacja wprawdzie oznacza nieco niższe perspektywy podwyżek stóp ze strony Banku Anglii, jednak inwestorzy są zdania, że Bank raczej nie będzie podejmował decyzji w kontekście stóp przed rozwiązaniem kwestii Brexitu, a to może odwlekać się w czasie.

Kurs dolara USD

Kurs dolara USD/PLN we wtorek wzrósł o 0,3%, wahając się w widełkach 3,85-3,87. Amerykańska waluta zakończyła wczorajszy dzień lekkim umocnieniem w relacji do głównych walut. Początek tygodnia nie przyniósł zbyt wielu istotnych informacji z USA, dziś jednak warto zwrócić uwagę na wieczorną publikację „minutek” z ostatniego posiedzenia FOMC. Będzie ona istotna z uwagi na dość dużą różnicę między neutralną retoryką decydentów, a rynkiem, spodziewającym się obniżek stóp procentowych. Kontrakty fed fund futures sugerują, że wyceniane prawdopodobieństwo obniżki stóp przed końcem roku wynosi blisko 70%. Prędzej czy później retoryka decydentów i oczekiwania rynku powinny zacząć zbiegać się do jednego punktu: zachowanie amerykańskiej waluty w istotnym stopniu będzie zależne od tego, gdzie znajdzie się ów punkt.

KLUCZOWE PUBLIKACJE

16:00 – przemawia John Williams z FOMC

16:10 – przemawia Raphael Bostic z FOMC

20:00 – „minutki” z ostatniego spotkania FOMC

Nota prawna

Notowania: GBPPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPPLN/

Roman Ziruk

Analityk Ebury międzynarodowej firmy specjalizującej się w usługach finansowych dla małych i średnich przedsiębiorstw, która posiada status instytucji pieniądza elektronicznego. Ebury to fintech, który pomaga przedsiębiorstwom rozwijać biznes na rynkach zagranicznych, eliminując bariery w obszarze rozliczeń, transakcji walutowych oraz zarządzania ryzykiem walutowym. Firma umożliwia transakcje w ponad 140 walutach, w tym wielu walutach odległych krajów (m.in. lira turecka, rupia indyjska, chiński juan, real brazylijski, tajski bat, meksykańskie peso) oraz dostarcza sprawdzone rozwiązania w handlu zagranicznym, dotychczas niedostępne dla polskich firm.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk