• Odbierz prezent
Brexit: brytyjska brexitowa premia za ryzyko pójdzie w górę

Czym jest Brexit? To sytuacja, w której chcesz zabić muchę, a wysadzasz dom w powietrze. Przewidujemy, że Brexit w nadchodzących tygodniach stanie się najważniejszym tematem, zastępując Covid jako główny problem brytyjskich firm w miarę, jak napięcie pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską będzie rosnąć. Rynkowa wycena ryzyka Brexitu bez porozumienia poszła w górę, jednak wyraźnie widać, że istnieje możliwość wzrostu zmienności i dalszego spadku brytyjskich aktywów wraz ze zbliżaniem się do „miękkiego” terminu osiągnięcia porozumienia, wyznaczonego przez premiera Borisa Johnsona na 15 października.

Biorąc pod uwagę wzrost niepewności dotyczącej negocjacji i sytuacji w Wielkiej Brytanii po Brexicie (w szczególności w odniesieniu do opodatkowania i pozycji kraju na rynkach międzynarodowych), nie zaskoczyłoby nas odwrócenie kierunku koniunktury w IV kwartale w związku z kolejnym spadkiem inwestycji biznesowych oraz powolnym łącznym popytem (rys. 1). Krótko- i średnioterminowa prognoza dla brytyjskich aktywów z każdym dniem się pogarsza. Brexitowa premia za ryzyko na rynku akcji w przypadku spółek najbardziej zaangażowanych na rynku brytyjskim ostatnio ponownie wzrosła. Mimo iż według niektórych inwestorów jest to idealny moment na zakup dyskontowanych akcji, naszym zdaniem czynników ryzyka jest zbyt wiele i w tak niepewnych warunkach rozsądniej byłoby zmniejszyć ekspozycję na aktywa brytyjskie. W ostatnich dniach funt utracił grunt pod stopami w porównaniu z głównymi walutami, a kolejne negatywne informacje w perspektywie krótkoterminowej z pewnością przyczynią się do dalszych spadków. Biorąc pod uwagę, że w tym tygodniu para EUR/GBP pokonała opór na poziomie 0,9135 przewidujemy, że trend rosnący się utrzyma, a w następnej kolejności przetestowane zostaną poziomy oporu 0,9285 i 0,9387 (rys. 2). Uważamy, że istnieją zasadniczo trzy warianty rozwoju relacji brytyjsko-europejskich: 1) słabe porozumienie, czyli najbardziej optymistyczny scenariusz, 2) brak porozumienia albo 3) brak porozumienia w atmosferze wyjątkowej wrogości. Jak dotąd wydaje się, że rząd Wielkiej Brytanii preferuje wariant numer trzy, jednak sytuacja ta może szybko ulec zmianie. To prawdziwy rollercoaster. W przypadku braku porozumienia Bank Anglii rozszerzy wsparcie dla gospodarki, w pierwszej kolejności uciekając się do luzowania ilościowego i tymczasowego finansowania rządu za pośrednictwem tzw. mechanizmu „Ways and Means”. Taka monetyzacja długu tylnymi drzwiami powinna ograniczyć negatywne konsekwencje finansowo-gospodarcze Brexitu bez porozumienia, a w przypadku słabego porozumienia może posłużyć do finansowania preferowanej przez Londyn nowej interwencjonistycznej polityki (rys. 3). Następna kluczowa data dla relacji brytyjsko-europejskich to 25 września i nadzwyczajny szczyt Rady Europejskiej w sprawie Brexitu.

(Rys. 1) Makro: Pogłoski na temat Brexitu bez porozumienia w kontekście recesji związanej z pandemią zagrażają powolnemu ożywieniu gospodarki zapoczątkowanemu zniesieniem izolacji. Wzrost niepewności dotyczącej przyszłości najprawdopodobniej wzmocni dotychczasowe tendencje do oszczędzania i doprowadzi do kolejnego spadku inwestycji biznesowych, co może spowodować odwrócenie koniunktury w IV kwartale tego roku.

Brexit: Brytyjska brexitowa premia za ryzyko pójdzie w górę - 1Brexit: Brytyjska brexitowa premia za ryzyko pójdzie w górę - 2Brexit: Brytyjska brexitowa premia za ryzyko pójdzie w górę - 3

(Rys. 2) Rynki: W miarę wzrostu niepewności związanej z Brexitem, w nadchodzących tygodniach brexitowa premia za ryzyko pójdzie w górę, co pogorszy notowania spółek najbardziej zaangażowanych na rynku brytyjskim. Rynek walutowy był dotychczas stosunkowo spokojny, jednak uważamy, że istnieje szansa dalszych spadków GBP w perspektywie krótko- i średnioterminowej.

Brexit: Brytyjska brexitowa premia za ryzyko pójdzie w górę - 4Brexit: Brytyjska brexitowa premia za ryzyko pójdzie w górę - 5

(Rys. 3) Polityka pieniężna: Ostatni skok inflacji raczej nie powstrzyma Banku Anglii przed dalszym luzowaniem polityki pieniężnej w przypadku Brexitu bez porozumienia. Skłaniamy się ku dwóm scenariuszom: 1) zwiększenia luzowania ilościowego lub 2) zwiększenia luzowania ilościowego i jeszcze bardziej ujemnych stóp procentowych. Ostatni wariant może jednak wywołać burzliwą debatę w Radzie Polityki Pieniężnej ze względu na udokumentowany wpływ ujemnych stóp na rentowność banków i podejście do ryzyka.

Brexit: Brytyjska brexitowa premia za ryzyko pójdzie w górę - 6Brexit: Brytyjska brexitowa premia za ryzyko pójdzie w górę - 7

Christopher Dembik, dyrektor ds. analiz makroekonomicznych w Saxo Banku

 

O grupie kapitałowej Saxo Bank

Saxo Bank łączy ludzi i okazje inwestycyjne na globalnych rynkach kapitałowych. Jako dostawca usług w zakresie transakcji i inwestycji z wykorzystaniem różnorodnych aktywów, misją Saxo Banku jest zapewnienie łatwej w obsłudze, sprawnej i spersonalizowanej platformy, oferującej użytkownikom dokładnie to, czego potrzebują, kiedy tego potrzebują, niezależnie od tego, czy chcą aktywnie zawierać transakcje na światowych rynkach, czy inwestować we własną przyszłość.

 

Założony w 1992 roku Saxo Bank jako jedna z pierwszych instytucji finansowych stworzył internetową platformę transakcyjną oferującą prywatnym inwestorom te same narzędzia i dostęp do rynku, co profesjonalnym traderom, dużym instytucjom i zarządzającym funduszami. Saxo łączy swoje rozwiązania fintech z blisko trzydziestoletnim doświadczeniem i osiągnięciami na światowych rynkach kapitałowych, aby dostarczać klientom najbardziej zaawansowane możliwości. Grupa kapitałowa Saxo Bank posiada cztery licencje bankowe i podlega odpowiednim światowym regulacjom. Saxo oferuje klientom na całym świecie szeroki dostęp do globalnych rynków kapitałowych we wszystkich klasach aktywów, z możliwością obrotu ponad 40 000 instrumentów w ponad 20 wersjach językowych za pośrednictwem jednego rachunku z depozytem zabezpieczającym. Grupa kapitałowa Saxo Bank zawarła ponadto partnerstwo z ponad 120 instytucjami finansowymi, by wspierać doświadczenia inwestycyjne, które instytucje te oferują swoim klientom za pośrednictwem należącej do Grupy technologii otwartej bankowości.

 

Siedziba Saxo Banku znajduje się w Kopenhadze. Aktywa klientów Saxo Banku wynoszą ponad 45 mld euro, a spółka zatrudnia ponad 2 000 specjalistów w zakresie finansów i technologii w centrach finansowych na całym świecie, w tym w Londynie, Singapurze, Amsterdamie, Szanghaju, Hongkongu, Paryżu, Zurychu, Dubaju i Tokio. Biuro obsługujące klientów w Europie Środkowo-Wschodniej znajduje się w Pradze.

Szczegółowe informacje dostępne są pod adresem: http://www.home.saxo.


Saxo Bank

Saxo Group to ogólnoświatowy internetowy bank inwestycyjny podlegający przepisom prawa UE; ma siedzibę główną w Kopenhadze i działa w centrach finansowych na całym świecie, w miastach takich jak Londyn, Singapur, Paryż, Zurych, Dubaj i Tokio.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk