• Odbierz prezent
Braster ma problem z wykupem obligacji. Kurs spada

Spółka biotechnologiczna Braster, borykająca się ostatnio z licznymi problemami, w poniedziałek 6 maja poinformowała o braku wystarczających środków finansowych na wykup wyemitowanych w 2016 r. obligacji serii A, który miał nastąpić pod koniec miesiąca. Spółka na 28 maja zwołała zgromadzenie obligatariuszy, na którym ustalony ma zostać nowy termin wykupu papierów dłużnych.

 

Wyemitowane przez Braster w listopadzie 2016 r. obligacje serii A mają wartość nominalną wykupu wynoszącą 10,5 mln złotych. Spółka ze względu na problemy z płynnością finansową, a także z powodu nieudanej emisji akcji serii K nie posiada wystarczających środków na wykup obligacji, którego termin mija z dniem 29 maja. W związku z tym, Braster zwołał zgromadzenie obligatariuszy na 28 maja, na którym zaproponowany zostanie nowy, przesunięty o półtora roku, termin wykupu obligacji - 29 listopada 2020 r. Spółka chce jednak zaproponować obligatariuszom mechanizm częściowego wcześniejszego wykupu obligacji poprzez okresową amortyzację wartości nominalnej obligacji (jak podaje spółka miałoby to być 5% wartości nominalnej obligacji w dniach płatności odsetek dla od 6 do 7 okresu odsetkowego, 8% wartości nominalnej obligacji w dniach płatności odsetek dla od 8 do 10 oraz 66% wartości nominalnej obligacji, w dacie płatności odsetek dla 11 okresu odsetkowego).

 

Istniejąca od 2007 r. spółka biotechnologiczna zajmuje się produkcją urządzeń do diagnostyki raka piersi z wykorzystaniem ciekłych kryształów i termografii kontaktowej. W ofercie posiada dwa urządzenia - Braster Pro do użytku profesjonalnego w gabinetach lekarskich oraz System Braster dla klientów indywidualnych.

Spółka ma za sobą niewielki kryzys wizerunkowy po medialnych doniesieniach z połowy marca, wedle których czołowi polscy onkolodzy, w tym prezes Polskiej Ligi Walki z Rakiem, skrytykowali metody diagnozy raka piersi oparte na termografii kontaktowej, na których Braster opiera swoje produkty.

Informacja o problemach z wykupem obligacji odbiła się na notowaniach Braster - spółka na wtorkowej sesji traci ponad 10% i aktualnie jej kurs wynosi 1,8600 PLN.

Czytaj także: Czy inwestowanie w obligacje jest bezpieczne?

Obligacje uchodzą za jeden z najbardziej bezpiecznych, o ile w ogóle nie najbardziej bezpieczny sposób inwestowania. W przypadku obligacji skarbowych, mówi się nawet, że ich oprocentowanie wyznacza stopę wolną od ryzyka. Czy rzeczywiście obligacje są tak bezpieczną inwestycją? Czy naprawdę nie możn.. Czytaj
Czy inwestowanie w obligacje jest bezpieczne?

 

Notowania: Braster SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:BRA/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk