• Odbierz prezent
Branża cannabis na finansowym highu. Zainteresowanie inwestorów na niesamowitych poziomach. Bitcoin (BTC) blisko 50 000 dolarów (USD)

Brexitowy zastrzyk dla Amsterdamu – w ubiegłym miesiącu Holenderski Euronext handlował 9,2 miliardów euro dziennie w akcjach, wyprzedzając Londyn, który handlował na poziomie 8,6 miliardów euro. To wczesny znak wpływu Brexitu na osłabienie pozycję Londynu jako przodującego rynku finansowego w Europie. 

Pomimo aktualnie słabej sytuacji,

Bank of England kontynuował swoją pozytywną ocenę dość niespodziewanej post-pandemicznej odbudowy gospodarczej. Ta pozytywna ocena sytuacji była podtrzymana danymi pokazującymi, że gospodarka Wielkiej Brytanii wzrosła o 1% w czwartym kwartale 2020 roku, dwa razy szybciej niż się tego spodziewano, dając znaki odporności na końcowo-roczne restrykcje covidowe, które spowodowały największy kryzys od 1709 roku – kiedy nastąpił 9,9-procentowy krach. Główny ekonomista Bank of England, Andy Haldane przewiduje, że Brytyjskie gospodarstwa domowe mogły nagromadzić „przypadkowe oszczędności" wynoszące do 250 miliardów funtów, i że napędzi to wielki boom konsumencki po zniesieniu restrykcji pandemicznych. Byłaby to doskonała wiadomość dla wielu sektorów gospodarki, które ucierpiały w trakcie pandemii.

Witamy Rok Bawoła

Rozpoczęcie Nowego Roku w Chinach tradycyjnie wstrzymuje tamtejszą gospodarkę na dwa tygodnie, podczas których większość firm jest zamkniętych, rynki tracą płynność finansową, a miliardy ludzi podróżuje po całym regionie, żeby spędzić święta ze swoimi rodzinami.

Zazwyczaj, święto to jest wsparciem dla firm z branż turystycznej,

rozrywki oraz retail – ale w tym roku, podróżowanie może być na niskim poziomie z powodu restrykcji pandemicznych, a mniej ludzi pójdzie do kin i restauracji. Spodziewam się, że w związku z tym, że ludzie w większym stopniu spędzą w tym roku ten okres w domu, zobaczymy mocniejsze niż zwykle wyniki sprzedaży e-commerce, co jest dobrą wiadomością dla Alibaba (BABA) and Baidu (BIDU).

Branża cannabis – na finansowym highu

Katarina Hrenova, komentatorka eToro na polskim rynku, w tym tygodniu analizuje rynek producentów produktów na bazie marihuany:

Można się spodziewać, że w najbliższych latach do 2024 roku rynek konopny odniesie mocny, napędzony popytem konsumentów wzrost, osiągając globalną wartość rynkową 42,7 miliardów dolarów – jak wskazują badania przeprowadzone przez Archview Group oraz BDS Analytics. „Akcje konopne" są na fali wznoszącej od czasu listopadowych wyborów w USA, kiedy wiele stanów zagłosowało za dekryminalizacją lub legalizacją marihuany do użytku rekreacyjnego oraz leczniczego. Następnie przegłosowano prawo, które ułatwia wprowadzenie legislacji umożliwiającej używanie marihuany na poziomie federalnym, która pozwoli na reformy i regulacje oraz umożliwi badania zatwierdzone przez FDA, nad leczniczym zastosowaniem marihuany.

Widzimy wielkie zainteresowanie akcjami firm z branży cannabis wśród globalnych inwestorów na eToro. Aphria, Aurora Cannabis i Tilray odnotowały niesamowity wzrost – wynoszący odpowiednio 38-, 6-, oraz 45-krotność – rok do roku (styczeń 21 vs. styczeń 20) w liczbie otwartych pozycji przez użytkowników eToro globalnie.

Europejscy inwestorzy eToro są częścią tego trendu,

z niebywałym 40-krotnym wzrostem w liczbie pozycji Aphria otwartych w styczniu 2021 roku, oraz 45-krotnym wzrostem dla Aurora Cannbis i Tilray (styczeń 21 vs. styczeń 20). W przypadku wszystkich trzech firm europejscy inwestorzy na eToro otworzyli na razie więcej pozycji w lutym niż w jakimkolwiek innym miesiącu w historii. Globalnie, użytkownicy eToro otworzyli więcej pozycji Tilray w zeszłą środę (10.02), niż w pierwszych 10 miesiącach 2020 roku.

Mimo że większość popytu uważa się za wykreowany pozytywnym stosunkiem konsumentów do całego sektora, te akcje najprawdopodobniej pozostaną zmiennymi. Inwestorzy detaliczni powinni trzymać się podstaw odpowiedzialnego inwestowania: dywersyfikacji, unikania dźwigni finansowych oraz inwestowania w rynki i akcje, które znają i rozumieją.

Zakątek kryptowalut

Bitcoin ustanawia nowy rekord swojej wartości, osiągając cenę 49 000 dolarów po inwestycjach Tesli i innych firm

Simon Peters, analityk kryptowalut na platformie eToro, powiedział:

Bitcoin ponownie wzrósł w weekend, dzięki silnemu handlowi w niedzielę, napędzając cenę do nowego szczytu wynoszącego 49 509 dolarów.

Bitcoin wzrósł o ponad 25% w ciągu tygodnia, kończąc wzrost na wczorajszym szczycie. Wzrost cen nastąpił po serii ważnych komunikatów ze strony dużych firm, w tym Tesli. Producent nowoczesnych aut ogłosił, że firma zainwestowała 1,5 miliarda dolarów w bitcoiny i planuje zaakceptować je jako zapłatę za swoje samochody.

Oprócz Tesli wiele innych marek już akceptuje bitcoiny jako formę płatności. Z czasem spodziewam się, że kolejne duże firmy pójdą za przykładem Tesli.

Posunięcie Tesli napędziło w zeszłym tygodniu podobne działania w innych branżach, a wiele czołowych firm w bankowości i finansach ogłosiło podobne plany integracji kryptowalut.

Po osiągnięciu szczytu wartości w nocy z niedzieli na poniedziałek bitcoin nieznacznie spadł w poniedziałek rano do wartości około 47 000 dolarów, ale jest to normalne, ponieważ niektórzy inwestorzy decydują się na spieniężenie swoich zysków.

 


Katarina Hrenova

Analityk rynku w polskim oddziale eToro. Swoje analizy umieszczać będzie w cotygodniowym komentarzu eksperckim. Posiada tytuł magistra i ponad 6-letnie doświadczenie w branży finansowej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk