Advertisement Advertisement
  • Odbierz prezent
Brak porozumienia w sprawie limitu zadłużenia USA wywołał spadki na rynku akcji [rynek finansowy - Polska i świat]
fot. własne źródło

W minionym tygodniu na głównych rynkach akcji dominowały umiarkowane spadki. Głównie były wywołane niepewnością w związku z weekendowym brakiem kompromisu w kwestii podwyższenia limitu zadłużenia w USA. Prezydent USA Joe Biden i przewodniczący Izby Reprezentantów Kevin McCarthy nie byli w stanie w poniedziałek dojść do porozumienia, co pod koniec dnia skutkowało wyraźniejszą przeceną S&P500, nawet pomimo stwierdzeń, iż obie strony nie chcą dopuścić do niewypłacalności USA. Do nieco gorszych nastrojów mogły się także przyczynić dane o indeksach PMI, które w strefie euro w obszarze przemysłowym były wyraźnie poniżej oczekiwań.

 

W rezultacie pierwsze dni upłynęły w otoczeniu wyraźnej przewagi podaży. Nastroje uległy nieco poprawie w drugiej części tygodnia, gdy oczekiwania na optymistyczne rozstrzygnięci narastały. Jednocześnie w środę opublikowano komunikat z ostatniego posiedzenia Fed. Napisano m.in., że kilku uczestników posiedzenia zauważyło, że jeśli gospodarka będzie ewoluowała zgodnie z ich obecnymi prognozami, to dalsze zacieśnianie polityki monetarnej po majowym spotkaniu może nie być konieczne. „W świetle wyraźnych zagrożeń dla celów Komitetu, zarówno w odniesieniu do maksymalnego zatrudnienia, jak i stabilności cen, uczestnicy ogólnie zwrócili uwagę na znaczenie ścisłego monitorowania napływających informacji i ich wpływu na perspektywy gospodarcze" - dodano. Powyższe wraz z mocno zaskakującymi pozytywnie wynikami Nvidia przełożyło się wręcz na euforię w sektorze technologicznym, w szczególności wśród spółek z ekspozycją na sztuczną inteligencję (AI). Finalnie w piątek zarówno giełdy w Europie, jak i za oceanem solidnie zyskiwały po informacjach o bliskim porozumieniu ws. limitu zadłużenia w USA. Finalna umowa pomiędzy Bidenem a McCarthym została zawarta w niedzielę i zakłada zamrożenie limitu długu do stycznia 2025 r.

 

Relatywna siła warszawskiego parkietu została utrzymana w minionym tygodniu. WIG20 stracił w tym okresie lekko ponad 0,40%. Co jednak istotne odbił od wsparcia w okolicy poziomu 1950 pkt., który jeszcze kilka tygodni wcześniej stanowił istotny opór. Podobny ruch, choć w mniejszym zakresie wykonały także średnie i mniejsze spółki, które również odbiły się od analogicznych poziomów wsparć. Z drugiej strony gorszy sentyment za granicą może w końcu przełożyć się na korektę również w Warszawie. Segmentowo dobrze radził sobie WIG Moto, WIG Gry oraz WIG Energia.

 

Na rynku długu, ubiegły tydzień przyniósł kontynuację wzrostu rentowności. Rentowności 10-letnich obligacji skarbowych Stanów Zjednoczonych wzrosły do poziomu ponad 3,80%, gdy na początku maja były to okolice 3,40%. Na rynku dominuje teza, że wkrótce rząd USA wyjdzie do rynku ze znaczącą ofertą emisji obligacji, co przełoży się na niższe oferowane ceny. Podobne tendencje panowały na Starym Kontynencie, w tym na krajowym rynku gdzie rentowności wzrosły do poziomu 6,17%. Powyższe wpisywało się w osłabienie złotego oraz obawy o zbyt luźną politykę fiskalna w związku z przedwyborczymi obietnicami.

 

Brak porozumienia w sprawie limitu zadłużenia USA wywołał spadki na rynku akcji [rynek finansowy - Polska i świat] - 1


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk