• Odbierz prezent
Brak poprawy nastrojów w polskim i europejskim przemyśle
fot. pexels.com

Bieżący tydzień był stosunkowo ubogi w kluczowe dane makroekonomiczne z europejskiej gospodarki, a trendy na rynkach walutowych determinowane były przede wszystkim przez nastroje i wskaźniki wyprzedzające. Do głównych wskaźników wiodących należą indeksy menedżerów zakupów PMI. Indeksy te oparte są na comiesięcznych badaniach przedstawicieli firm produkcyjnych z sektora prywatnego, przy czym wartość powyżej 50 wskazuje na poprawę postrzegania sytuacji, a poniżej 50 na pogorszenie. Warto wspomnieć o wynikach PMI dla sektora produkcyjnego, który w lipcu wyniósł 49,8 pkt w strefie euro, a tylko 42,1 pkt w Polsce.

W dalszym ciągu na pesymizm w sektorze produkcyjnym wpływają przede wszystkim rosnące koszty czynników produkcji (indeks cen producentów PPI wyniósł w lipcu w strefie euro 35,8% r/r), zaburzone łańcuchy dostaw oraz utrzymująca się niepewność polityczna i gospodarcza, związana nie tylko z wojną w Ukrainie. Pogarszające się perspektywy europejskiego sektora wytwórczego znajdują również odzwierciedlenie w kraju, który jest liderem europejskiego przemysłu, czyli w Niemczech. Tutaj zamówienia przemysłowe spadły w czerwcu o 0,4% m/m i 9,0 % r/r, natomiast czerwcowa produkcja przemysłowa wzrosła o 0,4 % m/m i spadła o 0,5 % r/r.

Złoty nie zdołał utrzymać tendencji wzrostowej w tym tygodniu i po umocnieniu w pierwszej połowie tygodnia w piątek był notowany na poziomie 4,71 PLN/EUR. Natomiast eurodolar był notowany na poziomie 1,023 USD/EUR.

Magdalena Peterko, analityczka instytucji płatniczej AKCENTA

 


Akcenta

AKCENTA to międzynarodowa instytucja płatnicza, oferująca obsługę transakcji walutowych dla firm zajmujących się eksportem i importem.AKCENTA specjalizuje się w wymianie walut, realizacji płatności zagranicznych i transakcjach zabezpieczających kursy walut. Przewagami AKCENTY wobec banków są bardzo dobre oferowane kursy walut, które każdy Klient może negocjować, niskie opłaty za przelewy międzynarodowe oraz bezpłatne rachunki. Przewagą AKCENTY wobec kantorów internetowych jest specjalizacja w kierunku obsługi firm i pełna oferta usług walutowych uwzględniających potrzeby przedsiębiorstw, w tym transakcje z rynku terminowego (forwardy).AKCENTA działa na rynkach finansowych od ponad 20 lat, obecnie w 7 krajach Europy: w Czechach, Francji, Niemczech, Polsce, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk