• Odbierz prezent
Bosch zaprezentował blockchainową lodówkę

Niemiecki koncern produkcyjny Bosch w kooperacji z największym austriackim dostawcą energii elektrycznej Wien Energie zaprezentował prototyp lodówki podłączonej do sieci blockchain. W czym „blockchainowa lodówka” ma być lepsza od zwykłej w jakim celu zdecydowano się na wykorzystanie technologii rozproszonych rejestrów akurat w tym urządzeniu?

 

Prototyp lodówki Bosch został zaprezentowany podczas konferencji ANON Blockchain Summit, w środę 3 kwietnia. Zastosowanie technologii blockchain ma zwiększyć świadomość energetyczną jej użytkowników, a także pozwolić im na wybór źródła zasilania oraz dokonywanie bieżących mikropłatności w sieci, którą wykorzystuje Wien Energie. Użytkownik lodówki może z poziomu jej interfejsu (dostępnego poprzez dotykowy wyświetlacz) wybrać odnawialne źródło zasilania, takie jak np. panel fotowoltaiczny, czy energię wygenerowana przez wiatraki. Specjalnie przygotowany do tego celu smart kontrakt dokonuje bieżących rozliczeń za prąd pobierany przez lodówkę. Oprócz tego, lodówka może informować użytkowników o zwiększonym poborze energii np. z powodu niedomkniętych drzwi.

Wien Energie nie poinformował jednak z jakiej sieci blockchain korzysta w swoim prototypowym rozwiązaniu, a także jakiego rodzaju tokeny będą służyć do dokonywania mikropłatności.

 

Bosch, jako jeden z wiodących producentów sprzętu AGD, narzędzi i części samochodowych od dłuższego czasu interesuje się rozwojem technologii IoT (Internet of Things), zarówno w procesie produkcyjnym, jak i w samych urządzeniach konsumenckich. W listopadzie zeszłego roku koncern poinformował o integracji swojego rozwiązania Bosch XDK z siecią IOTA Data Marketplace.


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk