• Odbierz prezent
Borsa Italiana - włoska giełda papierów wartościowych

Borsa Italiana (Giełda Włoska) jest największą i najważniejsza giełdą papierów wartościowych we Włoszech. Swoją siedzibę ma w Palazzo Mezzanotte na placu Piazza Affari w Mediolanie. Nieformalnie znana jest jako Piazza Affari (Business Square).

Borsa Italiana- włoska giełda papierów wartościowych - 1

Borsa Italiana - historia

Borsa di commercio di Milano (Giełda w Mediolanie) została założona przez Eugène de Beauharnais, wicekróla Napoleońskiego Królestwa Włoch, na mocy dekretów z 16 stycznia i 6 lutego 1808 r. i do

1997 roku była własnością publiczną. Po sprywatyzowaniu, od 2 stycznia 1998 roku działała jako spółka. W dniu 1 października 2007 r. w ramach przejęcia wszystkich akcji Borsa Italiana stała się częścią grupy londyńskiej giełdy London Stock Exchange Group plc. Jej najważniejszy indeks to FTSE MIB prowadzony przez Financial Times. W 2015 r. ogólna kapitalizacja spółki giełdowej na Borsa Italiana wyniosła 567,2 mld EUR, co stanowi 34,8% włoskiego PKB. Borsa Italiana jest regulowana przez Commissione Nazionale per le Società e la Borsa (CONSOB), agencję Ministerstwa Gospodarki i Finansów z siedzibą w Rzymie.

W marcu 2016 r. Londyńska giełda papierów wartościowych ogłosiła zgodę na połączenie w całości transakcji z Deutsche Borse jednakże została zablokowana przez unijny organ regulacyjny ds. Konkurencji. Należy nadmienić, że do 1997 roku we Włoszech działały również inne mniejsze giełdy papierów wartościowych w miastach: Turyn, Triest, Wenecja, Genua, Florencja, Bolonia, Rzym, Neapol i Palermo a w 1991 r. zostały zatwierdzone giełdy elektroniczne.

Borsa Italiana -obecnie

Borsa Italiana działa jako niezwykle elastyczna firma zarządzająca rynkiem. Zarządza i organizuje rynek krajowy, regulując procedury przyjmowania i notowania spółek i pośredników oraz nadzorując ujawnianie informacji dla spółek giełdowych.

Poprzez w pełni elektroniczny system obrotu wraz z włoskimi i międzynarodowymi brokerami organizuje i zarządza krajowym rynkiem akcji. Giełda ma sesje przedrynkowe od 08:00 do 09:00, normalne sesje handlowe od 09:00 do 17:30 i sesje po rynku od 18:00 do 20:30 we wszystkie dni tygodnia z wyjątkiem sobót i niedziel oraz dni wolne od pracy zadeklarowane przez Giełdę.

Główne rynki handlowe dla Borsa Italiana to: MTA, wiodący rynek akcji, który jest przeznaczony dla średnich i dużych spółek. Obejmuje on dwa segmenty: STAR dla średnich przedsiębiorstw i MTA International, na których notowane są akcje emitentów spoza Włoch notowanych już na innych rynkach europejskich.

AIM Italia, która gromadzi zapasy małych i średnich przedsiębiorstw o ​​wysokim wzroście.

MIV (Market For Investment Vehicles), na którym działają inwestorzy indywidualni i profesjonalni o określonej wizji strategicznej.

Borsa Italiana obejmuje również rynki instrumentów pochodnych (IDEM), ETF (ETF Plus) i obligacji (MOT).

.


Janek Gajewski

Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego Wydziału Ekonomii Finansów i Zarządzania. Aktywny inwestor obecny na rynku Forex od 9 lat. Inwestuje głównie na długoterminowych pozycjach i specjalizuje się w analizie technicznej. Pracował w bankowym dziale analiz na stanowisku anlityk finanoswy.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk