• Odbierz prezent
BoJ zmienia prognozy makro, ale nie nastawienie polityki pieniężnej
Z artykułu dowiesz się:

- Jaką decyzję w sprawie polityki pieniężnej podjął dziś BoJ

Dziś rynki były nad wyraz spokojne po decyzji Banku Japonii w sprawie polityki pieniężnej. Bank zgodnie z oczekiwaniami nie zmienił jej nastawienia, ale nie jednogłośnie. Choć podniósł przy tym prognozy gospodarcze, to obniżył prognozy dla inflacji, co sprawia, że redukcja akomodacji w polityce pieniężnej wciąż jest odległą perspektywą.

 

Stosunkiem głosów 7:2 decydenci z BoJ pozostawili główną stopę procentową na poziomie -0,1%. Co do głównego narzędzia polityki pieniężnej Banku, jakim jest kontrola krzywej rentowności, BoJ nadal będzie skupował obligacje w takim tempie, by utrzymać rentowność 10-letnich obligacji w okolicy 0,0%. Aby to osiągnąć, Bank ocenia, że konieczne jest utrzymanie tempa skupu na poziomie 80 bln jenów rocznie.

Bank skupuje również jednostki funduszy ETF i J-REIT w tempie odpowiednio 6 bln jenów i 90 mld jenów rocznie, oraz papiery komercyjne i obligacje komercyjne w tempie 2,2 bln i 3,2 bln jenów rocznie.

Przeciwni takim rozwiązaniom byli Takehiro Sato i Takahide Kiuchi, którzy w tym roku odejdą z Rady Politycznej.

 

Stopa procentowa BoJ

BoJ

 

W opublikowanych prognozach makroekonomicznych BoJ wskazał, że w bieżącym i przyszłym roku gospodarka będzie rozwijać się szybciej niż zakładano w  styczniowych prognozach. W 2017 roku realny PKB ma wzrosnąć o 1,6% (wobec 1,5% według wcześniejszej prognozy), a w 2018 roku o 1,3% (1,1%). Mógłby to być pozytywny sygnał w kontekście redukcji akomodacji w polityce pieniężnej, jednak zupełnie przeciwną wymowę mają nowe prognozy dla inflacji. Inflacja bazowa w tym roku ma wynieść 1,4% (1,5%), a w przyszłym 1,7% (zgodnie ze styczniową prognozą). To wskazuje, że w tym okresie nie powinniśmy obserwować zmian w polityce pieniężnej (chyba, że BoJ uzna, że gospodarce potrzebna jest dodatkowa stymulacja), gdyż Bank chce utrzymać stymulacyjną politykę dopóki inflacja nie ustabilizuje się powyżej poziomu docelowego (2,0%).

 

Dzisiejsza decyzja BoJ i prognozy makroekonomiczne nie wpłynęły istotnie na notowania jena. Ten nieznacznie umacniał się po publikacji, ale bez dużej dynamiki.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk