• Odbierz prezent
bank japonii

Bank Japonii nie zaskoczył rynków decyzją w sprawie polityki pieniężnej. Jej parametry zostały utrzymane, choć i tym razem nie jednogłośnie. W reakcji na decyzję BoJ jen umacniał się, ale ruchy te zostały zniesione nad ranem po konferencji z udziałem Haruhiko Kurody.

 

Bank Japonii po raz kolejny postanowiła, że stopa procentowa pozostanie na poziomie -0,1%. BoJ wciąż będzie również skupował obligacje tempie gwarantującym utrzymanie rentowności 10-letnich obligacji w okolicy 0,0%. Aby to osiągnąć, Bank ocenia, że konieczne jest utrzymanie tempa skupu na poziomie 80 bln jenów rocznie. W ten sposób BoJ uciął spekulacje dotyczące możliwego zmniejszenia poziomu skupu po tym jak na początku miesiąca dokonał mniejszego niż wcześniej zakupu obligacji długoterminowych.

 

Stopa procentowa BoJ

boj

 

Powyższe rozwiązania zostały przegłosowane stosunkiem głosów 8-1. Przeciwko ponownie głosował Goushi Kataoka. Kataoka zaznaczył, że z związku z podwyższonym ryzykiem, jakie generuje m.in. podwyżka podatku konsumpcyjnego i możliwe osłabienie gospodarki amerykańskiej, bank centralny powinien dążyć do osiągnięcia celu inflacyjnego już w 2018 roku. Zaproponował, by w tym celu prowadzić skup obligacji w taki sposób by rentowności 10-letnich i dłuższych papierów znajdowały się poniżej 0%.

 

Jen japoński umacniał się po opublikowaniu decyzji BoJ. Rynki być może bały się bardziej gołębiej retoryki Banku w związku z tym jak w ostatnim czasie wypowiadał się Haruhiko Kuroda. Ostatecznie jednak doszło do osłabienia japońskiej waluty po tym jak szef Banku Japonii po raz kolejny mówił o potrzebie utrzymania ekstremalnie luźnej polityki pieniężnej.

 

USD/JPY – M5

usdjpy


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk