• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
BoJ nie zamierza na razie obniżać stóp procentowych
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wyglądają perspektywy rozwoju polityki pieniężnej BoJ

Szef Banku Japonii Haruhiko Kuroda powiedział dziś, że BoJ nie rozważa obniżenia poziomu stóp procentowych podczas najbliższego głosowania. Głosowanie odbędzie się 15 marca.

 

Kuroda przemawiając dziś w parlamencie powiedział, że zamierza nadal wykorzystywać program luzowania ilościowego i jakościowego (QQE) oraz ujemne stopy procentowe w takim zakresie jakie będzie to konieczne, by osiągnąć 2-procentowy cel inflacyjny BoJ. Kuroda wskazał, że Bank Japonii na bieżąco monitoruje wszelkie zagrożenia i nie zawaha się w razie potrzeby podjąć odpowiednich działach. To zdanie staje się już klasyką w ustach Kurody, gdyż mówiąc o rozwoju polityki pieniężnej BoJ praktycznie za każdym razem zaznacza, że nie zawaha się dalej luzować politykę jeśli będzie to konieczne.

W odpowiedzi na głosy mówiące o negatywnym wpływie ujemnych stóp procentowych na sektor bankowy Kuroda stwierdził, że banki posiadają adekwatną ilość kapitału, a ich zyski określił jako ekstremalnie dobre.

 

Bank Japonii zaskoczył rynki 29 stycznia decydując się niespodziewanie na obniżenie poziomu stóp procentowych do strefy poniżej 0. Wczoraj członek BoJ, Hiroshi Nakaso zasygnalizował, że bank centralny jest gotów obniżyć poziom stóp procentowych jeszcze bardziej, choć nie zamierza tego zrobić już teraz. Nakaso wskazał, że rynki finansowe potrzebują czasu, aby przetrawić nową politykę ujemnych stóp procentowych, która weszła w życie 16 lutego.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk