• Sklep
  • Odbierz prezent
BoJ i Kuroda pozostają optymistyczni. Na efekty polityki pieniężnej musimy jeszcze poczekać
Z artykułu dowiesz się:

- Co powiedział szef BoJ podczas dzisiejszej konferencji

Konferencję Haruhiko Kurody, prezesa Banku Japonii, można krótko podsumować w kilku stwierdzeniach: sytuacja japońskiej gospodarki poprawia się, na efekty ekspansywnej polityki BoJ trzeba będzie poczekać, a w razie konieczności Bank będzie wprowadzał kolejne działania stymulacyjne.

 

Przypomnijmy, że dziś rano BoJ podał do wiadomości swoją decyzję o braku zmian w prowadzonej polityce pieniężnej. Efektem tej decyzji było znaczne umocnienie jena japońskiego - ruch mocno niepożądany z punktu widzenia japońskiej gospodarki.

Od nieoczekiwanego ruchu w styczniu, gdy Bank Japonii zdecydował się obniżyć poziom stopy procentowej do ujemnego poziomu -0,1%, japoński bank centralny nie decydował się na dalsze luzowanie polityki pieniężnej. Członkowie BoJ zaznaczali w swoich wypowiedziach, że na efekty ekstremalnie luźnej polityki pieniężnej trzeba będzie poczekać. Również Kuroda podczas dzisiejszej konferencji zaznaczył, że to jeszcze nie czas by oceniać skuteczność polityki ujemnych stóp procentowych.

To 'oczekiwanie' mocno niepokoi sektor bankowy, dla którego ujemne stopy procentowe są czynnikiem ograniczającym zyski. Z tym akurat nie zgadza się szef BoJ, który stwierdził dziś, że ujemne stopy procentowe nie przekładają się bezpośrednio na spadek przychodów banków.

 

W kwestiach bieążcych BoJ stwierdza, że gospodarka Japonii kontynuuje umiarkowane ożywienie i Bank spodziewa się dalszej poprawy koniunktury i powrotu presji inflacyjnej. Zwłaszcza w kwestii inflacji członkowie BoJ pozostają niezwykle optymistyczni, zakładając, że w 2017 osiągnie ona poziome 2% (obecnie roczna dynamika cen konsumentów wynosi -0,3%).

 

Kuroda zaznaczył, że sytuacja w globalnej gospodarce nadal jest niepewna i w razie konieczności Bank Japonii ze zawaha się działać i może wprowadzić dodatkowe działania stymulacyjne. Trudno spodziewać się by te 'dodatkowe działania stymulacyjne' wykroczyły poza politykę stóp procentowych oraz program luzowania ilościowego i jakościowego (QQE), gdy BoJ wskazywał wcześniej, że właśnie na tych trzech płaszczyznach (stopy procentowe, luzowanie ilościowe, luzowanie jakościowe) może luzować politykę pieniężną ;jeśli zajdzie taka konieczność'.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk