• Odbierz prezent
decyzja banku japonii

Dziś poznaliśmy decyzję Banku Japonii w sprawie polityki pieniężnej. BoJ nie dokonał żadnych zmian w jej nastawieniu i w efekcie na rynku walutowym nie obserwowaliśmy silnych wahań kursu jena.

 

Rada Polityczna Banku Japonii postanowiła, że stopa procentowa pozostanie na poziomie -0,1%. BoJ wciąż będzie również skupował obligacje tempie gwarantującym utrzymanie rentowności 10-letnich obligacji w okolicy 0,0%. Aby to osiągnąć, Bank ocenia, że konieczne jest utrzymanie tempa skupu na poziomie 80 bln jenów rocznie.

 

Takie rozwiązanie zostało przegłosowane stosunkiem głosów 8-1. Ponownie przeciwko takiej decyzji głosował nowy członek Rady – Goushi Kataoka. W przypadku wrześniowego posiedzenie, w oświadczeniu nie znalazły się szczegółowe informacje na temat propozycji tego decydenta. Tym razem zostały one jednak zawaerte w oświadczeniu i potwierdziły nasze przypuszczenia o mocno gołębim nastawieniu Kataoki. Ten stwierdził, że BoJ powinien mocniej poluzować politykę pieniężną w związku z opóźnieniem realizacji celu inflacyjnego. Jego propozycją było obniżenie rentowności 15-letnich obligacji skarbowych (poprzez skup) do poziomu mniejszego niż 0,2%.

 

Stopa procentowa BoJ

bank japonii

 

Jen nie reagował dynamicznie na dzisiejszą decyzję Banku Japonii, co obserwowaliśmy również w przypadku ostatnich posiedzeń decyzyjnych. Na ten moment nic nie wskazuje na to, by nastawienie polityki pieniężnej BoJ mogło się zmienić w najbliższym czasie i rynki zachowują się zgodnie z takim scenariuszem.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk