• Odbierz prezent
Pracujesz w boiler room'ie? Zobacz, co ich spotkało, a Tobie może grozić! To było oszustwo od samego początku

W ramach boiler room w Wielkiej Brytanii wyłudzono od nieświadomych inwestorów ogromną sumę pieniędzy. Jak wyglądają szczegóły tego oszustwa? Kto brał w nim udział?

 

Boiler room

Pojęcie “boiler room” odnosi się do działalności polegającej na telefonicznej sprzedaży ryzykownych lub bezwartościowych aktywów. W ramach boiler room często pracują profesjonalni sprzedawcy, którzy potrafią umiejętnie podgrzewać atmosferę wokół sprzedawanych instrumentów finansowych. Często tego typu przedsięwzięcia sprawiają wrażenie profesjonalnych firm maklerskich, a ich nazwy kojarzą się z renomowanymi instytucjami finansowymi. Obrazowo tego rodzaju działalność przedstawia film „Boiler Room” z 2000 r., ukazując atmosferę fikcyjnej firmy JT Marlin.

 

Jedno z największych oszustw w ostatnim czasie

Portal Finance Magnates poinformował o zbliżającym się finale sprawy związanej z wyłudzeniem pieniędzy w ramach tego typu działalności w Wielkiej Brytanii. Brytyjski organ regulacyjny – FCA (Financial Conduct Authority) stwierdził, że było to jedno z największych oszustw w ostatnim czasie, z którymi miał do czynienia.

We wtorek zapadł wyrok sądu w sprawie pięciu osób oskarżonych o oszustwa finansowe. Najwyższy wyrok wyniósł 5 i pół roku, a najniższy 2 lata. Osobą, która otrzymała najwyższy wyrok jest starszy broker Charanjit Sandhu. Według oświadczenia FCA, używał on agresywnych technik sprzedażowych i fałszywych danych, aby złapać w pułapkę nic nie podejrzewających inwestorów. Sędzia prowadzący proces określił takie postępowanie jako „okrutne, twarde i zimne”.

Szósty oskarżony – Michael Nascimento, który był mózgiem i głównym beneficjentem tego oszustwa będzie miał ogłoszony wyrok w osobnym terminie – 14 września 2018 r.

W wyniku oszustwa ponad 170 inwestorów straciło łącznie 2,8 mln funtów. Były to głównie osoby w starszym wieku. Wielu z nich straciło wszystkie oszczędności swojego życia i znalazło się w trudnej sytuacji finansowej.

Komentując tę sprawę, Mark Steward – dyrektor wykonawczy nadzoru nad rynkiem w FCA powiedział: „Ci oszuści bezlitośnie celowali w inwestorów, którzy często byli osobami starszymi i podatnymi na manipulacje, okłamując ich, żeby pozyskać od nich znaczne sumy pieniędzy.”

Pomimo wysiłków przestępców w celu ukrycia i zniszczenia dowodów, FCA jednak doprowadziło ich przed wymiar sprawiedliwości i znaleźli się oni za kratkami.

FCA będzie się starać, aby inwestorzy odzyskali jak najwięcej utraconych pieniędzy.

W czasie ogłaszania wyroku sędzia zwrócił uwagę na to, że całe przedsięwzięcie było „od początku do końca oszustwem” i że „niektóre ofiary straciły wszystko, co miały”.

 

Szczegóły oszustwa

W okresie od lipca 2010 r. do kwietnia 2014 r. członkowie grupy oszustów stosowali techniki sprzedażowe, mające na celu wywoływanie złudzenia popytu i wywierali presję na swe ofiary. Ich celem było nakłonienie tych osób do nabywania udziałów w spółkach, które posiadały ziemię na Maderze. Inwestorzy byli przekonywani, że ich inwestycje przyniosą stopy zwrotu w przedziale między 125% a 228%. Zyski miały się pojawić, gdy zostanie wydane pozwolenie na budowę 20 willi, co zwiększy wartość inwestycji. Madera jest rejonem atrakcyjnym turystycznie, co zwiększało wiarygodność przedsięwzięcia. Jednakże żadnych zysków inwestorzy nie otrzymali.

W ramach swej taktyki oszuści twierdzili, że partnerem tego przedsięwzięcia jest bank Barclays, a także że przyznano pozwolenie na budowę willi. Obiecywali gwarantowany odkup udziałów. Zapewniali również, że takie sieci hoteli jak Four Seasons i Hilton Hotels zgodziły się nabyć to przedsięwzięcie budowlane, gdy zostanie ukończone za 43 mln funtów.

Jak można było się spodziewać, nic z tego nie było prawdą i ani bank Barclays ani sieci hoteli nie były zaangażowane w to oszustwo. Fundusze, które zostały zebrane od inwestorów, poszły do kieszeni oszustów.

Udziały były sprzedawane przez 5 spółek: Morgan Forbes (UK) Ltd, First Capital Wealth Ltd, Bishop of Mayfair Ltd, Wallberg Dillion Reit Ltd i Sterling Capital Corporation Ltd.

 

 


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk