• Odbierz prezent
Bogdanka z ponad 80% spadkiem zysku - najbardziej rentowna polska kopalnia pogrążona przez koronawirusa i ciepłą zimę

Najbardziej efektywna polska kopalnia notowana na giełdzie - Lubelski Węgiel Bogdanka - opublikowała szacunkowe wyniki finansowe za pierwsze półrocze 2020 r. Zgodnie z oczekiwaniami okazały się ona zauważalnie gorsze niż rok temu, szczególnie w zakresie zysku operacyjnego i skonsolidowanego. Oprócz tego, spadły również przychody ze sprzedaży. Słabsze wyniki były oczekiwane przez akcjonariuszy, gdyż na środowej sesji akcje Bogdanki nieznacznie tracą (mniej niż pół procenta).

 

Jak wynika ze wstępnych wyników finansowych, LW Bogdanka w pierwszym półroczu osiągnęła przychody w wysokości 849 mln złotych, wobec 1,098 mld PLN rok wcześniej, co jest wynikiem słabszym o 22,7%.

Zysk operacyjny (EBIT) oszacowano na 49,9 mln PLN, w porównaniu do 242 mln PLN rok wcześniej (spadek o ponad 79%), natomiast skonsolidowany zysk netto wyniósł w pierwszym półroczu 36,67 mln PLN, podczas gdy rok temu było to 198 mln PLN, co oznacza spadek rentowności r/r o niemal 81,5%.

Wynik EBITDA został oszacowany na 221 mln złotych (434,4 mln PLN rok wcześniej).

 

W samym drugim kwartale skonsolidowany zysk netto Bogdanki wyniósł zaledwie 3 mln złotych.

 

Produkcja węgla wyniosła w pierwszym półroczu 3,7 mln ton, wobec 4,82 mln ton rok wcześniej, co oznacza spadek o ponad 23%. Sprzedaż spadła zaś o 26%, z 4,77 mln ton rok wcześniej do 3,52 mln ton.

Pełne wyniki finansowe zostaną opublikowane 3 września.

 

Wpływ na niższe wyniki operacyjne spółki w 1H 2020 miało przede wszystkim zmniejszenie popytu na węgiel energetyczny ze strony energetyki zawodowej i ciepłownictwa. W I kwartale wynikało ono z ciepłej i wietrznej zimy, a w drugim – ze zmniejszenia zapotrzebowania na energię w kraju związanego z ograniczeniami wprowadzonymi w związku z pandemią koronawirusa, których skutkiem było spowolnienie procesów gospodarczych - jak wynika z komunikatu spółki.

 

Na środowej sesji notowania LW Bogdanki nieznacznie spadają, do 21,8000 PLN (-0,46%).

Czytaj także: LW Bogdanka publikuje wyniki za I kwartał 2020 r.

22 maja spółka LW Bogdanka opublikowała wyniki finansowe za I kwartał 2020 r. Były one zgodne z wcześniejszymi szacunkami spółki.   22 maja przed sesją na GPW Bogdanka opublikowała raport finansowy za I kwartał 2020 r. Przychody wyniosły 464,1 mln zł wobec 540,8 mln zł w analogicznym okresie ubieg.. Czytaj
LW Bogdanka publikuje wyniki za I kwartał 2020 r.

Notowania: Lubelski Wegiel Bogdanka SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:LWB/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk