• Odbierz prezent
Bogdanka wstępnie zakłada wydobycie ok. 9,4 mln ton w ‘19

Bogdanka wstępnie zakłada, że wydobycie węgla w 2019 roku może wynieść ok. 9,4 mln ton – poinformował Artur Wasilewski, zastępca prezesa ds. ekonomiczno-finansowych. Spółka spodziewa się wydać na inwestycje w 2019 roku "nieco więcej" niż w 2018 roku.

Weź udział w darmowym kursie inwestycyjnym z Dawidem Augustynem

 BIORĘ UDZIAŁ

 

„Chcemy by przyszły rok to był ten górny przedział – mamy strategię (wydobycia – PAP) 9-9,4 mln ton” – powiedział Wasilewski podczas piątkowej konferencji.

 

„Dokładny plan podamy przy wynikach rocznych” – dodał.

 

Bogdanka podtrzymała w piątek plan produkcji co najmniej 9 mln ton węgla handlowego w całym 2018 roku. Wydobycie netto Bogdanki w okresie styczeń-wrzesień wzrosło rok do roku o 1,6 proc. do 6,82 mld zł.

 

Prezes Artur Wasil podał, że grupa planuje w przyszłym roku wykonać podobną ilość prac chodnikowych, jak w 2018 roku, czyli zmodernizować lub uruchomić nowe chodniki o łącznej długości 35-36 km. Wiceprezes Wasilewski dodał, że wartościowo spółka może wydać na inwestycje „nieco” więcej, ze względu na wyższe koszty m.in. wynagrodzeń, energii itp.

 

Spółka potwierdziła w piątek, że planuje wydać w całym roku 496 mln zł na inwestycje. Nakłady inwestycyjne grupy LW Bogdanka po trzech kwartałach tego roku wyniosły 296,1 mln zł, czyli 59,7 proc. całorocznego planu. Większość nakładów inwestycyjnych grupy w tym roku stanowią nowe wyrobiska i modernizacja istniejących – po trzech kwartałach na ten cel trafiło 231,2 mln zł, czyli 79,3 proc. całorocznego planu.

 

Prezes Bogdanki oczekuje stabilizacji cen węgla w 2019 roku.

 

„Linia trendu, którą widzimy wskazuje, że może to być stabilny, nie tak intensywny wzrost jak ten, który mieliśmy w tym roku” – powiedział.

 

Średnia cena węgla CIF w portach ARA (Amsterdam – Rotterdam – Antwerpia) w trzecim kwartale wzrosła rok do roku o 15,3 proc. do 99,49 USD za tonę.

 

Przedstawiciele spółki podali, że Bogdanka jest otwarta na współpracę na poziomie technicznym z JSW przy kopalni Jan Karski.

 

„Oczywiście współpraca na poziomie technicznym i przekazywanie naszej wiedzy jest pożądane dla grupy Bogdanka. Jesteśmy otwarci na współpracę z JSW na poziomie technicznym” – powiedział prezes podczas konferencji.

 

Dodał, że nie jest obecnie analizowane zaangażowanie kapitałowe Bogdanki w te aktywa.

 

Za projekt kopalni Jan Karski odpowiedzialna jest spółka Prairie Mining. Projekt ten zakłada budowę kopalni węgla koksującego typu 34 na terenie Lubelskiego Zagłębia Węglowego.

 

Jastrzębska Spółka Węglowa informowała, że chce przejąć kontrolę nad Prairie Mining. Do finalizacji rozmów może dojść w pierwszym kwartale 2019 roku.

Notowania: Lubelski Wegiel Bogdanka SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:LWB/

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk