Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,01%
USD / PLN3,99-0,02%
CHF / PLN4,43-0,04%
GBP / PLN5,04-0,01%
EUR / USD1,08+0,02%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 232,81+1,87%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Bogaty kalendarz makroekonomiczny: przed nami dane o inflacji z Polski i USA. Nie daj się zaskoczyć

Bogaty kalendarz makroekonomiczny: przed nami dane o inflacji z Polski i USA. Nie daj się zaskoczyć | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowana na środę publikacja danych o styczniowej inflacji w Polsce, która zwiększyła się naszym zdaniem do 17,8% r/r wobec 16,6% w grudniu. Jednocześnie nasza prognoza charakteryzuje się większą niepewnością niż zazwyczaj i jest obarczona ryzykiem w górę.

Do zwiększenia wskaźnika inflacji przyczyniła się wyższa dynamika cen nośników energii (wypadkowa wygaszenia Tarczy Antyinflacyjnej i uruchomienia nowych instrumentów stabilizujących ceny) oraz wyższe tempo wzrostu cen paliw (efekt niskiej bazy sprzed roku). Nasza prognoza kształtuje się powyżej konsensusu rynkowego (17,6%), a tym samym jej materializacja będzie oddziaływała w kierunku lekkiego umocnienia złotego i wzrostu rentowności polskich obligacji.

Bogaty kalendarz makroekonomiczny: Dane o inflacji z Polski i USA przed nami. Będzie się działo! - 1

Bogaty kalendarz makroekonomiczny: Dane o inflacji z Polski i USA przed nami. Będzie się działo! - 1

 

W tym tygodniu poznamy istotne dane z USA

Reklama

Prognozujemy, że inflacja ogółem zmniejszyła się w styczniu do 6,3% r/r wobec 6,5% w grudniu, do czego przyczynił się spadek inflacji bazowej (5,5% wobec 5,7%). Oczekujemy, że dynamika produkcji przemysłowej zwiększyła się do 0,5% m/m w styczniu z -0,7% m/m w grudniu, co będzie spójne ze wzrostem zatrudnienia odnotowanym w przetwórstwie przemysłowym w styczniu. Prognozujemy, że nominalna sprzedaż detaliczna zwiększyła się w styczniu o 1,8% m/m wobec spadku o 1,1% w grudniu ze względu na wyższą sprzedaż w branży motoryzacyjnej. Oczekujemy, że dane dotyczące rozpoczętych budów domów (1355 tys. w styczniu wobec 1382 tys. w grudniu) oraz pozwoleń na budowę (1349 tys. wobec 1337 tys.) zasygnalizują dalszy spadek aktywności na amerykańskim rynku nieruchomości. Uważamy, że sumaryczny wpływ danych z amerykańskiej gospodarki na rynki finansowe będzie ograniczony.

Bogaty kalendarz makroekonomiczny: Dane o inflacji z Polski i USA przed nami. Będzie się działo! - 2

Bogaty kalendarz makroekonomiczny: Dane o inflacji z Polski i USA przed nami. Będzie się działo! - 2

 

Dzisiaj poznamy dane nt. polskiego bilansu płatniczego w grudniu ub. r.

Oczekujemy zwiększenia deficytu na rachunku obrotów bieżących do 1799 mln EUR wobec 422 mln EUR w listopadzie ub. r., będącego wynikiem przede wszystkim niższego salda obrotów towarowych. Prognozujemy, że dynamika eksportu spadła z 20,3% r/r w listopadzie do 13,5% w grudniu, a tempo wzrostu importu zwiększyło się z 17,7% r/r do 13,0%. W spadku obu dynamik w grudniu oddziaływała niekorzystna różnica w licznie dni roboczych. Naszym zdaniem dane o bilansie płatniczym będą neutralne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

 

We wtorek poznamy wstępny szacunek PKB w Polsce w IV kw. 2022 r.

Reklama

Na podstawie opublikowanych dwa tygodnie temu przez GUS danych o PKB w całym 2022 r. (por. MAKROpuls z 30.01.2023) szacujemy, że tempo wzrostu PKB zwiększyło się do 2,4% r/r w IV kw. z 5,3% w III kw. ub. r. Do spowolnienia wzrostu gospodarczego przyczyniły się niższe wkłady konsumpcji i zmiany zapasów. Publikacja danych o PKB nie powinna wywołać znaczącej reakcji rynków.

 

Na piątek zaplanowana jest publikacja aktualizacji długoterminowego ratingu długu Polski przez agencję Standard & Poor’s

We wrześniu 2022 r. agencja utrzymała długoterminowy rating kredytowy Polski na poziomie A- z perspektywą stabilną. W swoim raporcie agencja zwróciła wówczas uwagę, że wojna w Ukrainie i związany z nią szok stagflacyjny mocno uderzyły w polską gospodarkę. Agencja zaznaczyła jednocześnie, że konkurencyjna i zdywersyfikowana gospodarka Polski, a także niskie zadłużenie i dobra sytuacja w finansach publicznych pomogą złagodzić zagrożenia, jakie niesie wojna. W scenariuszu bazowym S&P zakładała, że polski rząd ostatecznie osiągnie porozumienie z Komisją Europejską i Krajowy Plan Odbudowy zostanie uruchomiony, jednak prawdopodobnie nastąpi to dopiero pod koniec 2023 r. Według S&P podniesienie oceny ratingowej Polski byłoby możliwe gdyby po ustąpieniu skutków wojny w Ukrainie Polska utrzymała szybki wzrost gospodarczy, a sytuacja w finansach publicznych okazała się lepsza od prognoz agencji. Z drugiej strony rating mógłby zostać obniżony, gdyby negatywny wpływ wojny w Ukrainie był większy i bardziej długotrwały od oczekiwań, co skutkowałoby znacznym spowolnieniem gospodarczym w średnim okresie. Ponadto obniżenie ratingu byłoby możliwe w przypadku mniejszych transferów środków z UE w następstwie napięć na linii Polska-UE. Żaden z powyższych czynników nie zmaterializował się od ostatniej oceny ratingu, a tym samym oczekujemy, że S&P utrzyma w tym tygodniu niezmieniony rating Polski i jego perspektywę. Decyzja agencji zostanie ogłoszona po zamknięciu europejskich rynków, a tym samym ewentualna reakcja rynku walutowego i rynku długu na tę decyzję nastąpi dopiero w przyszłym tygodniu.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama

Czytaj dalej