• Sklep
  • Odbierz prezent
Boeing odpowiedzialny za straty inwestorów? Jest pozew zbiorowy

Inwestorzy posiadający akcje spółki lotniczej Boeing wnieśli wobec niej pozew zbiorowy. Obwiniają oni zarząd Boeinga o nieodpowiedzialność, która doprowadziła do problemów osławionego samolotu 737 Max, który zaś przyczynił się nie tylko do poważnego kryzysu wizerunkowego amerykańskiego koncernu, ale także do znacznych spadków ceny jego akcji. To już kolejny pozew wytoczony Boeingowi po marcowej katastrofie. 

 

Amerykańscy inwestorzy, którzy złożyli pozew zbiorowy wobec Boeinga zarzucają spółce przedłożenie chęci maksymalizacji zysku i wzrostu biznesu nad względy bezpieczeństwa. Wg nich  Boeing 737 Max został opracowany z pominięciem najwyższych względów bezpieczeństwa i wypuszczony na rynek w pośpiechu, aby uprzedzić ofertę konkurencyjnego Airbusa. Wg inwestorów, gdyby spółka nie kierowała się wyłącznie chęcią zysku, najprawdopodobniej nie doszłoby do katastrofy samolotu 737 Max należącego do etiopskich linii lotniczych z 10 marca, w której zginęło 157 osób oraz do katastrofy 29 października 2018 r. na Morzu Jawajskim, w której zginęło 189 osób. Wg pozywających inwestorów, zarówno katastrofa, jej skutki wizerunkowe dla spółki, decyzja o całkowitym uziemieniu samolotów oraz brak nowych zamówień na model 737 Max przyczyniły się do spadków cen akcji Boeinga i tym samym strat akcjonariuszy, za które odpowiedzialny jest jej zarząd.

 

Boeing 737 Max to najnowsza seria jednego z najpopularniejszych odrzutowców pasażerskich, produkowanych nieustannie w rozmaitych wersjach od 1968 r. (niemal 10 tys. sztuk). Wersja Max trafiła na rynek w maju 2017 r. PLL Lot zamówił sześć maszyn tego typu. Po marcowej katastrofie zostały one uziemione na całym świecie, mimo tego że zarząd spółki zapewniał o tym, że samoloty są bezpieczne, a problemy zostały rozwiązane przy pomocy aktualizacji oprogramowania. 

Czytaj także: Komentarz giełdowy – Boeing ciągnie Wall Street w dół

Zeszły tydzień przyniósł wyraźne wzrosty na światowych rynkach. Ożywienie było widać praktycznie od Azji, przed Europę do Stanów Zjednoczonych, ale to właśnie na tym ostatnim największym rynku, główne indeksy znalazły się ponownie blisko historycznych szczytów. Powodem były dobre nastroje związane .. Czytaj
Komentarz giełdowy – Boeing ciągnie Wall Street w dół

 

Notowania: BOEING

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BA/

Dariusz Dziduch

Project Manager FXMAG, prowadzący program satyryczno-edukacyjny "O kryptowalutach". Nietuzinkowy promotor technologii blockchain oraz walut cyfrowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk