• Odbierz prezent
BNP Paribas wprowadza trwały nośnik danych na blockchain od KIR

Bank BNP Paribas został drugą instytucją po PKO BP, która będzie korzystać z rozwiązania trwałego nośnika opartego na technologii blockchain, oferowanego przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Trwały nośnik KIR rozwijany jest we współpracy z IBM oraz Accenture na bazie korporacyjnej sieci blockchain Hyperledger Fabric.

 

Dzięki usłudze trwałego nośnika danych klienci BNP Paribas (obecni i byli) będą mogli w nieskomplikowany sposób potwierdzić czy konkretny dokument jest zweryfikowany przez bank, sprawdzić czy nie doszło do jego późniejszych modyfikacji, a także utrzymać dostęp do niego również po zerwaniu umowy o świadczenie usług z bankiem. Rozwiązanie oparte jest na technologii blockchain, jednak z perspektywy przeciętnego użytkownika nie będzie to w żaden sposób zauważalne.

Trwały nośnik danych w instytucjach bankowych jest obowiązkowy od 2015 r. i ma zapewnić klientom gwarancję autentyczności, niezmienności oraz bezpieczeństwo elektronicznych dokumentów, takich jak umowy świadczenia usług, warunki zawarte w regulaminach, czy tabele opłat i prowizji. Wykorzystanie technologii rozproszonych rejestrów do obsługi trwałego nośnika zostało wstępnie zaakceptowane przez KNF we wrześniu 2017 r., stąd tez jest ono zgodne z regulacjami.

Rozwiązanie oparte na technologii blockchain (Hyperledger Fabric), z którego korzysta KIR wykorzystuje cyfrowe podpisy do zapewnienia autentyczności i niezmienności konkretnych dokumentów. Nie jest ono jednak w pełni zdecentralizowane, gdyż rolę „zaufanej trzeciej strony” pełni właśnie KIR.

Pierwszą instytucja bankową w Polsce, która rozpoczęła wykorzystywanie technologii blockchain do celów trwałego nośnika danych we współpracy z KIR był PKO BP, który wprowadził to rozwiązanie we wrześniu zeszłego roku.

 

BNP Paribas aktualnie notowany jest po 50,0000 PLN (niecały procent straty).

Czytaj także: PKO BP i blockchain - innowacyjna technologia w największym polskim banku

Największy polski bank PKO BP poinformował w poniedziałek 17 września o pomyślnym wdrożeniu technologii blockchain, która ma służyć m.in. ułatwieniu kontaktu klientów z bankiem. PKO BP chwali się, że jest pierwszą polska instytucją finansową, która zdecydowała się na zastosowanie blockchain. W jaki.. Czytaj
PKO BP i blockchain - innowacyjna technologia w największym polskim banku

 

Notowania: BNP Paribas SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURONEXT:BNP/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk