• Odbierz prezent
BNP Paribas - 50 milionów funtów nauczki
Z artykułu dowiesz się:

- Jak duże globalne marki zaangażowały kapitał w fundusz Invexstar

- Dlaczego Invexstar zbankrutował

- Jak działał Alberto S., prezes Invexstar

BNP Paribas będzie zmuszony zaakceptować stratę w wysokości prawie 50 milionów funtów, informuje serwis Bloomberg. Bank z siedzibą w Paryżu jest jednym z kilku, które zaangażowały kapitał w firmę Invexstar Capital Management Ltd. z siedzibą w Londynie.

 

Firma inwestycyjna Invexstar została postawiona w stan likwidacji. Na liście wierzycieli oprócz BNP Paribas znajdziemy kilka innych dużych nazw: Nomura Holdings, Morgan Stanley, ING Groep NV czy Mizuho Financial Group. Tylko w lipcu łączne zaangażowanie tych podmiotów w Invexstar wynosiło niespełna 100 milionów funtów, a do października zwiększyło się do 120 milionów.

 

Najwięksi wierzyciele Invexstar

FXMAG forex bnp paribas - 50 milionów funtów nauczki 1

Źródło: Bloomberg

 

Firma rozpoczęła swoją działalność w 2014 roku handlując krótkoterminowo obligacjami. Invexstar skupował nowe emisje obligacji korporacyjnych i państwowych, a następnie sprzedawał je na rynku. Invexstar lewarował swoją działalność w ten sposób, że sprzedawał obligacje zanim jeszcze musiał zrealizować płatność wobec emitentów. Strategia firmy doprowadziła do tego, że firma poszła na dno w maju ubiegłego roku, w czasie, gdy rekordowo niskie stopy procentowe ograniczyły aktywność inwestorów na rynkach długu.

 

Pomimo tego, że kapitał powierzony firmie Invexstar w porównaniu do wielomiliardowych tradingowych operacji powyższych marek, to cała sprawa rodzi pytania o zarządzanie ryzykiem we wspomnianych firmach.

Alberto S., kierownik i zarazem jedyny pracownik firmy, przed Invexstarem utopił dwie firmy inwestycyjne. Pierwsza z nich zakończyła handel z łączną stratą 54 milionów funtów na koncie, podczas, gdy druga, której przygoda zakończyła się w 2013 roku, jest dłużna swoim wierzycielom(wśród których jest m.in. JP Morgan) 12 milionów funtów.

Alberto S. wśród kolegów z branży uchodził za postać niezwykle barwną. Znany był z tego, że przyjeżdżał do biura na skuterze, ubrany w pełny garnitur. Często prezentował także klientom drogie włoskie wina. "To był niezwykle barwny i zabawny gość" - tak opisuje go Enrico Danieletto, założyciel funduszu hedgingowego Pairstech Capital Management LLP.

 

Źródło informacji: Bloomberg

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk