• Odbierz prezent
  • Odbierz prezent
BM Alior Bank grozi wysoka kara od KNF, mimo że sam jest poszkodowanym

Jak wynika z niejawnego protokołu kontroli przeprowadzonej przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) w Biurze Maklerskim Alior Banku, doszło do wielokrotnego naruszenia obowiązującego prawa i procedur podczas oferowania klientom banku funduszy kontrowersyjnego i aktualnie niewypłacalnego Domu Maklerskiego W Investments. Bankowi grozi wysoka kara od polskiego regulatora, która potencjalnie może być zbliżona do rekordowych 50 mln zł nałożonych w październiku zeszłego roku na Raiffeisen Bank, również w sprawie W Investments.

 

Wg informacji Pulsu Biznesu, Biuro Maklerskie Alior Bank było dystrybutorem ok. dwóch trzecich wszystkich sprzedanych przez W Investments funduszy zamkniętych. KNF podczas kontroli w BM Alior Banku stwierdził ponad 30 naruszeń ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, do których doszło podczas oferowania certyfikatów W Investments. Większość z nich odnosi się do nienależytego spełnienia obowiązków informacyjnych wobec klientów - Alior Bank mógł potencjalnie nie informować o ryzyku inwestycyjnym w odpowiedni sposób, skupiając się na korzyściach i kierując ofertę do klientów o nieodpowiednim profilu.

Czytaj także: X-TRADE BROKERS odpowiada na rekordową karę 9,9 mln złotych nałożoną przez KNF

Poniżej przedstawiamy stanowisko zarządu spółki X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A. na nałożoną karę przez KNF na 404 posiedzenia Komisji Nadzoru Finansowego w dniu 18 września 2018 r. Czytaj także: Postępowanie ws XTB - Czy największy broker złamał prawo i oszukał swoich kli.. Czytaj
X-TRADE BROKERS odpowiada na  rekordową karę 9,9 mln złotych nałożoną przez KNF

 

Aktualnie szacuje się, że z funduszy zamkniętych oferowanych przez firmę W Investments swoich środków o wartości przekraczającej pół mld złotych nie może wypłacić ok. 2 tys. klientów.

Dom Maklerski W Investments sprzedawał certyfikaty inwestycyjne oparte na lokowaniu kapitału w ziemię rolną, tereny leśne, czy luksusowe nieruchomości, obiecując przy tym wyjątkowo atrakcyjne stopy zwrotu. Biuro Maklerskie Alior Banku jest jednym z poszkodowanych, składając w październiku zeszłego roku zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w wyniku niewłaściwego zarządzania funduszami przez W Investments.

Dom Maklerski W Investments stracił licencję na prowadzenie działalności maklerskiej po decyzji KNF z 26 czerwca 2018 r.

Czytaj także: Ranking 10 największych kar w historii KNF.

Ranking 10 największych kar w historii KNF. Top 10 łącznie otrzymała kar w wysokości 41 350 000 pln, a pierszą karę w historii w 2006 roku otrzymała spółka Centralny Dom Maklerski Pekao SA w wysokości 40 000 PLN Miejsce 10. Idea Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA       1 000 000 PLN  kara nał.. Czytaj
Ranking 10 największych kar w historii KNF.

Notowania: Alior Bank SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:ALR/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk