• Odbierz prezent
Blue chipy: akcje JSW wypadły najsłabiej, na drugim biegunie notowania PKN Orlen oraz Lotos

W piątek po zamknięciu sesji na warszawskim rynku na Wall Street nastąpiła zmiana nastrojów z niedźwiedzich na bycze – finalnie popyt wyciągnął indeks S&P 500 o 2%, a Nasdaq zyskał 1,6%. Kluczowa decyzja dla Stanów Zjednoczonych zapadła podczas weekendu - Senat finalnie przegłosował pakiet fiskalny o wartości 1,9 bln USD – teraz nad projektem ustawy pracować będzie, kontrolowana przez Demokratów, Izba Reprezentantów.

Wszystko wskazuje na to,

że wsparcie zostanie uruchomione jeszcze w tym miesiącu. Dodatkowym pozytywnym sygnałem była informacja o liczbie nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w USA – w ubiegłym miesiącu liczba ta wzrosła o 379 tys. wobec konsensusu zakładającego wzrost o 182 tys.

Na naszym rynku przeważały spadki

– indeks blue chipów stracił 0,3%, większość walorów z indeksu uległa umiarkowanej przecenie, a najsłabiej wypadło JSW (-3,8%), z drugiej strony mocne wzrosty odnotowały spółki Lotos (+6,1%) i PKN Orlen (+3,7%), korzystające ze wzrostu cen ropy naftowej, którą wspiera decyzja OPEC+ o niezwiększaniu wydobycia i eskalacja konfliktu w regionie Arabii Saudyjskiej, gdzie doszło do ataku, który jednak nie spowodował większych zniszczeń. Podaż mocniej oddziaływała na indeks mWIG40, który przecenił się o 1,2%, w największym odwrocie znalazły się walory Dom Development (-4,8%), Inter Cars (-4,6%) i TS Games (-4,3%).

W ramach średnich spółek najmocniej wzrósł Mabion (+6,4%),

wciąż przy zwiększonej wartości obrotu wynikającej z dyskonta ostatnio podanych informacji o podpisaniu umowy ws. produkcji szczepionek. Dobrą sesję ma za sobą również Mercator (3,5%), który po sesji 19 marca wstąpi do indeksu blue chipów. Indeks sWIG80 jako jedyny z kluczowych zakończył dzień powyżej kreski. W indeksie liderem wzrostów było INC (+7,3%), które rosło przy akompaniamencie informacji o nabyciu akcji spółki przez członka zarządu, na II miejscu znalazła się Krynica Vitamin (+5,2%), która zyskała pomimo odwrotnej informacji (o rezygnacji członka zarządu).


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk