• Odbierz prezent
blockchain Korea Południowa wybory

W ostatnim czasie kolejny kraj poinformował, że przystępuje do wykorzystania technologii blockchain w głosowaniach. Na razie na grudzień został zaplanowany okres próbny, od którego zależy dalsza przyszłość tego rozwiązania.

 

28 listopada portal ZDNet poinformował, że rząd Korei Południowej rozważa wykorzystanie technologii blockchain w systemie elektronicznego głosowania.

Południowokoreańskie Ministerstwo Nauki i Technologii Informacyjnej oraz Narodowa Komisja Wyborcza (NEC) planują wspólnie przetestować wdrożenie technologii blockchain w systemie głosowania online. Okres próbny jest planowany na grudzień. W tym czasie system będzie przedmiotem badań prowadzonych przez Koreańską Agencję Internetu i Bezpieczeństwa (KISA) wspólnie ze Stowarzyszeniem Blockchain Narodowego Uniwersytetu Seulskiego. KISA jest krajowym organem nadzorującym zawartość internetu.

Artykuł informuje, że „głosowanie będzie przeprowadzone za pośrednictwem komputerów osobistych i urządzeń mobilnych. Dane zostaną zachowane w rozproszonej sieci i wszyscy głosujący będą mogli zobaczyć wyniki głosowania w trakcie postępu.”

Po tej próbie, NEC podejmie decyzję o wykorzystaniu systemu do głosowania online, zwracając także uwagę na to, że w miarę rozwoju tego systemu zostaną dodane do niego takie technologie, jak sztuczna inteligencja (AI), big data i Internet Rzeczy (IoT).

Warto wspomnieć, że we wrześniu informowano, że podobny system głosowania opartego na blockchain został wykorzystany w wyborach w Zachodniej Wirginii.

Czytaj także: U progu rewolucji - pierwsze wybory na blockchain w USA za nami

Technologia blockchain wkracza w kolejne obszary naszego życia. W USA odbyły się pierwsze wybory oparte na blockchainie Ethereum. Jakie są korzyści i wątpliwości związane z tym rozwiązaniem?   Według informacji podanych przez ETHNews, 8 maja odbyły się pierwsze w historii USA wybory oparte na tech.. Czytaj
U progu rewolucji - pierwsze wybory na blockchain w USA za nami

Idea wyborów opartych na technologii blockchain cieszy się coraz większym zainteresowaniem na świecie. Portal Cointelegraph zwraca uwagę na to, że w ostatnim roku wiele krajów informowało, że rozważa systemy głosowania oparte na blockchain. Wśród nich znalazły się Ukraina, Katalonia i japońskie miasto Tsukuba. W czerwcu w szwajcarskim mieście Zug, zwanym także „Krypto-Doliną”, przeprowadzono głosowanie wspierane przez technologię blockchain.

Więcej informacji na ten temat można przeczytać tutaj:

Czytaj także: Wybory na blockchain - zagrożenie czy cyfrowa przyszłość demokracji?

Wybory są istotą demokracji - powszechne, wolne, uczciwe, rzetelne, dostępne dla uprawnionych do wzięcia w nich udziału z wielu miejsc na świecie. Od wielu lat demokratyczne społeczeństwa zmagają się z organizacją potężnego wyzwania logistycznego, jakim jest głosowanie, którego rezultatów nie będzie.. Czytaj
Wybory na blockchain - zagrożenie czy cyfrowa przyszłość demokracji?

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk