• Odbierz prezent
blockchain koronawirus

Na początku marca portal Cointelegraph opublikował artykuł, w którym przedstawia możliwe zastosowania technologii blockchain w walce z koronawirusem. W jaki sposób technologia blockchain może pomóc?

 

Wirus COVID-19 (SARS-CoV-2), powszechnie znany jako koronawirus, wywołał mnóstwo zamieszania w różnych dziedzinach na świecie, m. in. w służbie zdrowia, nauce, polityce i biznesie. W tym momencie skala i szybkość rozprzestrzeniania się wirusa okazały się trudne do opanowania, gdyż wirus przedostał się z Chin do Korei Południowej, Iranu, Europy i Ameryki Północnej. Wciąż przybywa krajów, w których się on pojawia.

 

Wpływ ekonomiczny

Koronawirus nie jest pierwszą poważną epidemią na świecie, w trakcie której wielu ludzi straciło życie i która spowodowała także poważne szkody ekonomiczne w gospodarce światowej. W 2002 r., kiedy epidemia SARS rozpoczęła się w Chinach, urzędnicy i społeczeństwo nie wszczęli natychmiast alarmu i niechętnie dzielili się informacjami dotyczącymi zaistniałej sytuacji z resztą świata. Wówczas miało miejsce około 8000 stwierdzonych przypadków wirusa na świecie, a w jego wyniku zmarło ponad 750 osób. Rząd chiński twierdził, że podjął wszystkie niezbędne kroki, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, ale nie był skłonny ogłosić oficjalnych statystyk dotyczących liczby osób zarażonych i zmarłych.

Wirus SARS wpłynął także na chińską gospodarkę, która straciła 2-3% swego rocznego wzrostu PKB. Sprzedaż towarów i usług spadła o 5%, a produkcja przemysłowa o 6%.

Jak zwraca uwagę portal Cointelegraph, obecny koronawirus powoduje poważniejsze konsekwencje społeczne i ekonomiczne niż SARS w 2002 r. Przypadki infekcji zostały wykryte w kilkudziesięciu krajach, a niektóre z nich wstrzymały loty do Chin, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.

Konsekwencje ekonomiczne są nadal trudne do przewidzenia, jednak już można zwrócić uwagę na kilka faktów. Air France-KLM ujawniła, ze już poniosła 200 mln USD straty z powodu wirusa i że branża lotnicza łącznie straciła 1 miliard USD. Ucierpiały też firmy z różnych branż. KIA Motors zamknęła wszystkie swe zakłady produkcyjne w Korei Południowej. Apple też wstrzymało swą działalność w Chinach. Nowy Jork ogłosił, że wydaje około 1 miliona USD dziennie na walkę z chorobą. Wirus wpłynął także na rynek surowcowy. Cena ropy spadła do rekordowo niskiego poziomu 54 USD za baryłkę w związku z obawami, że spadnie zużycie tego surowca na azjatyckich rynkach.

 

Blockchain w akcji

Portal Cointelegraph zwraca uwagę, że wciąż nie zostały rozwiązane niektóre problemy, które miały miejsce w poprzednich epidemiach. Chociaż nie jest realistyczne, by każdy kraj był całkowicie przygotowany na taką ewentualność, to jednak są pewne obszary, które można byłoby poprawić dzięki zastosowaniu technologii blockchain.

Spółki technologiczne i innowacyjne startupy dostrzegły tę możliwość i zaczęły opracowywać swe rozwiązania blockchainowe, które mają na celu śledzenie łańcucha dostaw leków, zapewnienie dostaw medycznych, zarządzanie danymi, doradzanie obywatelom i identyfikację objawów infekcji.

 

Śledzenie darowizn

Portal Cointelegraph zwraca uwagę, że w ostatnich miesiącach ważna jest kwestia zaufania, gdyż w związku z koronawirusem dochodziło do różnych nadużyć, kiedy zakupione z darowizn dostawy nie były przeznaczone na właściwy cel, a wiele szpitali w dotkniętych wirusem obszarach wciąż prosiło o wsparcie. Przykładem próby rozwiązania tego problemu jest startup blockchainowy z siedzibą w Hangzhou o nazwie Hyperchain, który opracował platformę śledzenia darowizn. Rozwiązanie to przyciągnęło już 2 miliony USD darowizn. Darczyńcy mogą widzieć, gdzie fundusze są najbardziej potrzebne, a następnie śledzić swe datki dopóki nie otrzymają potwierdzenia, ze zostały one otrzymane.

 

Ubezpieczenia

Platforma Xiang Hu Bao należąca do Ant Financial jest opartą na technologii blockchain platformą wspólnych ubezpieczeń, która ma ponad 104 mln użytkowników. Jedną z jej najnowszych funkcji jest przetwarzanie roszczeń odszkodowawczych dotyczących koronawirusa. Pozwala to firmom ograniczyć formalności i potrzebę wymiany dokumentów ze szpitalami. Jest to zresztą dodatkowa korzyść technologii blockchain, która pozwala ograniczyć ryzyko infekcji wynikające z potrzeby osobistego kontaktu przy załatwianiu formalności. Jak do tej pory, według informacji platformy, przetworzyła już ona ponad 25 tysięcy wniosków.

 

Śledzenie  łańcucha dostaw materiałów medycznych

Alipay wspólnie z Komisją Zdrowia Prowincji Zhejiang oraz Departamentem Gospodarki i Technologii Informacyjnej, uruchomił opartą na technologii blockchain platformę, która umożliwia użytkownikom śledzenie popytu i łańcuchów dostaw materiałów medycznych. Obejmuje to m.in. rejestrowanie i śledzenie materiałów medycznych zapobiegających epidemii, takich jak np. maseczki, rękawiczki i inne środki ochronne.

Obecnie w Chinach dużym wyzwaniem jest niedobór masek ochronnych. Zarządzaniem dostawami zajmuje się Komisja Rozwoju Narodowego i Reform, która jest najwyższą chińską komisją planowania gospodarczego. Według komisji, dzienna produkcja masek to około 15,2 mln sztuk na dzień, a popyt jest szacowany na około 50-60 mln sztuk. Ta ogromna luka między podażą a popytem doprowadziła do gwałtownego wzrostu produkcji podróbek, które nie spełniały wymaganych norm. W efekcie aresztowano 1560 osób i skonfiskowano 31 milionów podrabianych maseczek.

Jak zwraca uwagę portal Cointelegraph, chociaż w tym przypadku jest prawdopodobnie za późno na wprowadzenie istotnych zmian, koronawirus udowodnił, że łańcuch dostaw medycznych pozostaje obszarem, w którym istnieje uzasadniona potrzeba wprowadzenia rozwiązań opartych na technologii blockchain.

Na świecie jest coraz większy postęp w tej dziedzinie. W ubiegłym roku w Stanach Zjednoczonych FDA zatwierdziła program pilotażowy wykorzystujący technologię blockchain w celu śledzenia dostaw medycznych i ich wykorzystania w kilku stanach – Karolinie Północnej, Indiana i Tennessee. Projektem tym zarządza spółka blockchainowa Rymedi we współpracy z Kadena – jedną ze spółek blockchainowych związanych z bankiem JP Morgan Chase.

 

Śledzenie danych

Acoer dostarcza rozwiązania opartego na blockchain w celu łatwego śledzenia wirusa i wizualizacji, jak się on rozprzestrzenia na świecie. Do tego celu służy aplikacja HashLog, która pozwala badaczom, naukowcom i dziennikarzom łatwiej śledzić rozprzestrzenianie się wirusa i związane z tym trendy na przestrzeni czasu na podstawie publicznych danych z Centrum Kontroli Chorób i Światowej Organizacji Zdrowia. Zastosowanie technologii blockchain w przypadku tej platformy zapewnia, że każda udostępniona informacja nie będzie mogła podlegać manipulacjom i zmianom.

 

Płatności międzynarodowe

Innym wyzwaniem dla organizacji charytatywnych, rządów i organizacji medycznych w czasie różnego rodzaju klęsk na dużą skalę, jest dystrybucja zagranicznych darowizn i płatności. Kiedy Światowy Program Żywnościowy ONZ wprowadził technologię blockchain do swych projektów, takich jak pomoc sprzedawcom w Jordanii czy pomoc syryjskim uchodźcom, udało się ograniczyć opłaty związane z przelewami bankowymi o prawie 98%. Dzięki tego rodzaju rozwiązaniom międzynarodowe organizacje non-profit mogłyby zaoszczędzić znaczne środki, które mogłyby zostać przeznaczone na inne cele.

Czytaj także: Czy kryptowaluty zdążą pomóc ofiarom koronawirusa?

26 stycznia portal Cointelegraph poinformował, że firmy z branży blockchain i kryptowalut zdecydowały się pomóc ofiarom koronawirusa w Chinach. Wśród nich jest giełda Binance, znana z udziału w licznych akcjach charytatywnych.   Portal Cointelegraph poinformował, że niektóre firmy z branży blockch.. Czytaj
Czy kryptowaluty zdążą pomóc ofiarom koronawirusa?


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk